Článek
Mezi obviněnými je také někdejší ministr vnitra Charles Pasqua nebo bývalý poradce prezidenta Jacques Attali. Všichni měli za úplatky zprostředkovat obchod, v jehož rámci byly do občanskou válkou zmítané Angoly v roce 1993 vyvezeny prostřednictvím slovenské společnosti ZTS OSOS hlavně tanky, vrtulníky a munice za 633 miliónů dolarů (11,4 mld. Kč). Ve francouzském tisku se pro aféru vžil pojem Angolagate.
Transakci prováděl francouzský podnikatel Pierre Falcone a jeho partner, izraelsko-ruský miliardář Arkadij Gaydamak, kteří v procesu figurují jako hlavní obvinění. Mitterrand, Attali či Pasqua jim měli pomáhat svými kontakty, za což například prezidentův syn údajně inkasoval 2,6 mil. dolarů a Attali 160 tisíc dolarů. Mitterrandovi a Attalimu hrozí až pět let vězení, Falconemu a Gaydamakovi deset let.
:. Jacques Attali foto: Reuters/Benoit Tessier
Angolská vláda na poslední chvíli intervenovala u francouzských úřadů ve snaze zabránit procesu s tím, že je nepřípustný, protože zmíněné zbraně nebyly vyvezeny přes Francii. Stejně argumentovali i obhájci obviněných. Nedávno se k tomuto názoru přikláněl i dnešní ministr obrany Hervé Morin. Proces potrvá do 4. března 2009.
Občanská válka v Angole skončila v roce 2002 po 27 letech, když vládní síly zabily vůdce povstalců z organizace UNITA Jonase Savimbiho. Konflikt si vyžádal přes půl miliónu mrtvých.