Článek
František například odmítl být pohřben ve třech do sebe zapadajících rakvích z cypřiše, olova a dubu. Rozhodl se pro jednoduchou dřevěnou rakev vyloženou zinkem.
Zrušil také tradici ukládání papežova těla na katafalk ve svatopetrské bazilice, aby si rakev mohla prohlédnout veřejnost. Jeho ostatky zůstanou uvnitř rakve s odejmutým víkem.
František bude po více než třech stoletích prvním papežem, jenž nebude pohřben v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Jako místo svého posledního odpočinku si vybral baziliku Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), jednu ze čtyř hlavních papežských bazilik v Římě.
„Hned za sochou Panny Marie je malý výklenek se dveřmi, které vedou do místnosti, kde byly uloženy svícny. Viděl jsem to a pomyslel jsem si: Tohle je to místo (kde chce být pohřben, pozn. redakce),“ řekl František v rozhovoru.
Tělo Františka bude uloženo do rakve v pondělí v osm hodin večer. Kardinál komoří Kevin Farrell také oficiálně prohlásí papeže za mrtvého.
Pohřeb se uskuteční do devíti dnů, konkrétní datum nebylo ještě stanoveno. Na náměstí svatého Petra se podle médií začali shromažďovat věřící, mnohé smrt Františka překvapila i zarmoutila.
Římské vládní a policejní úřady oznámily před polednem, že s okamžitou platností zpřísňují bezpečnostní opatření. „Už teď jde k Vatikánu velký počet lidí,“ uvedl kolem poledne prefekt italského hlavního města Lamberto Giannini.