Článek
Operace, která byla zahájena loni v reakci na řadu tragických nehod migrantů na moři, zatím podle zprávy vedla jen k zatčení “malých ryb“. Navíc, když pašeráci zjistili, že jim mise EU ničí jejich čluny, začali používat výhradně gumové, které jsou ještě méně bezpečné než dřevěné nebo laminátové.
Operace Sophia nenaplňuje a ani nemůže naplnit své zadání.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Autoři zprávy rovněž poukázali na to, že se mise potýká s „podstatnými omezeními co se týče zpravodajských informací o pašeráckých sítích na (africké) pevnině“.
„Naděje, že by Operace Sophia mohla rozbít obchodní model s pašovanými lidmi, je tudíž malá,“ napsali britští zpravodajci. Poukázali, že jedním z důvodů je také skutečnost, že unijní lodě operují v mezinárodních vodách, a nikoliv už v libyjských vodách, jak bylo původně zamýšleno. Z politicky nestabilní Libye přitom vyráží na moře většina migrantů vydávajících se z Afriky do Evropy.
Hrozba Islámského státu
Libye je tedy dalším klíčovým faktorem pro úspěch mise. Zemi ohrožuje Islámský stát, jehož odnož se snaží rozšířit svůj vliv i v širším regionu na severu Afriky. Zpráva v té souvislosti poukazuje na to, že libyjské politické špičky jsou proti případné vojenské intervenci evropských členů NATO.
Britská zpráva oceňuje, že se misi podařilo zachránit okolo 9000 ohrožených lidí, nicméně dodává: „Jakkoliv je pátrací a záchranná mise cenná, tvrdíme, že Operace Sophia nenaplňuje a ani nemůže naplnit své zadání. Reaguje na symptomy, nikoliv na příčiny“.
EU by podle autorů měla okamžitě přijít se strategií boje s kořeny hromadné migrace.
Související téma:
Do Itálie, kam míří většina člunů s běženci z Afriky, loni dorazilo zhruba 153 000 lidí.