Článek
Saková působila v letech 2012 až 2016 na ministerstvu vnitra jako vedoucí služebního úřadu. K možné výměně Kaliňáka se vedení Směru zatím odmítlo vyjádřit. Ministr sociálních věcí, práce a rodiny Ján Richter tvrdí, že Kaliňák má plnou podporu strany Směr.
Kaliňák čelí dlouhodobě kritice za své vztahy s podnikateli s nejasným pozadím a od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové je pod silným tlakem. Premiér Robert Fico zatím Kaliňáka pokaždé podržel, ale nyní jeho odchod požaduje i menší koaliční strana Most-Híd.
Po vraždě novináře a jeho přítelkyně odstoupil zatím pouze ministr kultury Marek Maďarič. [celá zpráva]
Fica rovněž opustil blízký spolupracovník Roman Šipoš. Dále dočasně odešli z funkcí tajemník bezpečnostní rady Viliam Jasaň a hlavní poradkyně Mária Trošková, kteří jsou podezřelí z kontaktů na italské podnikatele působící na východním Slovensku. [celá zpráva]
Na možné propojení Italů na kalábrijskou mafii poukázal Kuciak ve své poslední reportáži. [celá zpráva]
Opozice žádá předčasné volby
Představitelé opoziční strany Svoboda a Solidarita (SaS) po čtvrtečním jednání s prezidentem Kiskou řekli, že jediným řešením situace jsou předčasné volby.
Ján Kuciak
- Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.
- Psal také o kontroverzním podnikateli Marianu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Na sociální síti pak Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.
- Se svou přítelkyní Martinou byl zavražděn 21. února 2018.
- Objednavatel/objednavatelé vražd nebyli nikdy za zločin odsouzení. Politici, kteří měli být - byť prostřednictvím přátel - s kauzou spojení, stále figurují v nejvyšších patrech slovenské politiky, včetně Roberta Fica.
„Jsme přesvědčeni, že dnešní vláda a složení parlamentu neodpovídají tomu, co chtějí občané. Jsme přesvědčení, že nejférovější řešení jsou předčasné volby, aby voliči řekli, jakou vládu si přejí,“ řekl po jednání s Kiskou předseda SaS Richard Sulík.