Článek
Podle Onyščenka mezi nejdražšími Porošenkovými špinavými „obchody“ bylo sesazení šéfa tajné policie Valentyna Nalyvajčenka, které přišlo na 2,5 miliónu dolarů, či jmenování prokurátora Jurije Lucenka. Onyščenko ujišťuje, že ví, jak to chodilo – asi dva roky pracoval pro prezidenta jako „zprostředkovatel“ při uplácení poslanců. Listu The Independent vylíčil, jak pomocí úplatků „sesadil“ premiéra Arsenije Jaceňuka.
Ukrajinská státní bezpečnost (SBU) obvinila Onyščenka z vlastizrady a tvrdí, že jednal na objednávku Moskvy. Uprchlý poslanec to však označuje za nesmysl.
„Když se objevuje nepohodlná informace, vždy za tím hledá ruku Kremlu,“ řekl na adresu prezidenta televizi hromadske.tv. Rozhovory s hlavou státu si prý nahrával celý rok a svědectví předal službám USA.
#Onishchenko #corruption https://t.co/VzivDbnhxg #news #Russia
— Rus to En Fr Es News (@Rus_Eng_News) 29. července 2016
Oleksandr Onyščenko v červenci Londýně
Tymošenková: Lidé chtějí říci NE
Nálepku „kremelské agentky“ má i ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková (56), dříve ikona ukrajinské opozice. Jako kritička vlády i prezidenta podněcuje prý protestní nálady, jež nahrávají údajným snahám proruských sil „rozhoupat“ na Ukrajině třetí „majdan“.
Tajná služba SBU zveřejnila jakýsi plán, který údajně vymyslel Putinův poradce Vladislav Surkov. Pod jménem „Šatun“, jež by se dalo přeložit jako „rozhoupávač“, se prý chystaly masové protesty, jejichž součástí měly být i akce opozice.
Podle političky je to směšné. „Lidé jen chtějí říct NE vysokým poplatkům, propadu hřivny a požadují své peníze ze zkrachovalých bank. Vláda ale za tím vidí Kreml.“