Článek
„Milá Thereso, ať už bude výsledek jednání jakýkoliv. Zdá se neodvratné, že Spojené království nevystoupí jen z Evropské unie, ale také z jednotného trhu. A to je - jak víte - v rozporu s tím, pro co skotský lid hlasoval. Je to výsledek, který významně ovlivní naši společnost, ekonomiku a postavení ve světě,“ napsala skotská premiérka Mayové.
Její dopis je ale spíš symbolickou proklamací. Vláda v Londýně poté, co skotský parlament schválil požadavek o druhé referendum [celá zpráva], vzkázala, že až do dokončení brexitu o plebiscitu vůbec nebude diskutovat.
„Nezačne žádné jednání (se skotskou vládou), dokud nebude proces brexitu dokončen,” prohlásil britský ministr pro Skotsko David Mundell.
„Nebylo by spravedlivé žádat po obyvatelích Skotska, aby učinili tak zásadní rozhodnutí bez potřebných informací o našem budoucím vztahu s Evropou či o tom, jak by nezávislé Skotsko vypadalo,” citovala reakci britské vlády agentura Reuters.
Sturgeonová přesto Mayovou dopisem volá k jednacímu stolu. „Rozhodně trvám na tom, že musí být vůle skotského parlamentu respektována,“ napsala s tím, že otázka není kdy, ale jak by to měla vláda v Londýně provést.
„Věřím, že mezi našimi vládami proběhne konstruktivní diskuze. Pokud to nebude možné, představím skotskému parlamentu kroky, které k referendu povedou,“ uzavřela svůj dopis neurčitě skotská premiérka.