Článek
Dalšími kandidáty jsou Greta Thunbergová, papež František, Myanmarská vláda národní jednoty (tvořená odpůrci loňského převratu) a tuvalský ministr zahraničí Simon Kofe. Na ocenění je navrhli norští zákonodárci.
Navrhovat mohou členové národních parlamentů, vlád, vědci a univerzitní profesoři, laureáti Nobelovy ceny míru, členové Norského Nobelova výboru nebo poradci určení Norským Nobelovým institutem.
Norský Nobelův výbor, který nakonec rozhodne o ocenění, zpravidla nekomentuje konečné nominace a drží je v tajnosti. Jména kandidátů většinou prozradí instituce, které je navrhly.
Norové mají rádi ekologické aktivisty
Attenborough a Thunbergová byli navržení norskou Stranou zelených. Thunbergová je mezi kandidáty už počtvrté v řadě.
Biden se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou
Byli nominovaní za „své úsilí informovat a chránit přírodní rozmanitost Země, což je předpoklad pro udržitelné a mírové společnosti,“ řekla Une Bastholmová, předsedkyně Strany zelených.
Attenborougha, který letos oslaví 96. narozeniny, navrhla na cenu také Mezivládní vědecko-politická platforma pro biologickou rozmanitost.
Nobelovu cenu za mír v minulosti získali ekologičtí aktivisté, mezi nimi keňská aktivistka Wangari Maathai, Mezivládní panel pro změnu klimatu nebo bývalý viceprezident USA Al Gore.
Loni cenu získala novinářka filipínského původu Marie Ressa a Dmitrij Muratov, šéfredaktor ruského opozičního listu Novaja gazeta.