Článek
V celkovém počtu více než 720 v současné době evidovaných islámských radikálů, kteří představují hrozbu, jde o malý procentní podíl. Nicméně šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen již důrazně varoval před nebezpečím, jež znamenají islamistické ženy a děti, a to zejména ty, které se vracejí z bývalých bojových zón teroristických milicí Islámského státu.
Maassen začátkem prosince upozornil, že existují děti a mladiství, kteří ve "školách" v oblastech držených Islámským státem prošli vymýváním mozků a výraznou radikalizací. Při svém návratu pak představují nemalý problém, protože jsou nebezpeční.
Hrozbu podle šéfa BfV částečně představují i ženy bojovníků IS, které se vracejí domů. „Ženy, jež v minulých letech žily v oblastech ovládaných Islámským státem, jsou mnohdy natolik zradikalizované a ztotožněné s ideologií IS, že je lze plným právem označit za džihádisty,” uvedl Maassen.
Počet více než 720 islamistů považovaných v Německu za nebezpečné je v této zemi dosud nejvyšší. Jde o osoby, o nichž jsou bezpečnostní úřady přesvědčené, že mohou spáchat nejtěžší trestné činy, včetně teroristických útoků.
Převážně se jedná o muže. V poslední době se však do zorného pole policie a zpravodajských služeb dostávají ve stále větší míře také ženy a mladiství z islamistické scény, poznamenala DPA.
Loni spáchali v Německu nezletilci tři teroristické útoky. Při jednom zaútočila šestnáctiletá dívka nožem na policistu na hlavním nádraží v Hannoveru. Druhý, bombový útok na sikhskou modlitebnu v Essenu spáchali dva mladiství. Třetí teroristický čin má na svědomí sedmnáctiletý mladík, který útočil sekerou ve vlaku jedoucím do Würzburgu.