Článek
Podle Bildu kvůli nejistotám při vyjednávání koaliční smlouvy v otázkách migrace začal Merz (CDU/CSU) vést „tajná jednání“ s představiteli nejdůležitějších sousedních zemí, a to s českým premiérem Fialou, polským premiérem Donaldem Tuskem, rakouským kancléřem Christianem Stockerem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a švýcarskou prezidentkou Karin Kellerovou-Sutterovou.
„S Německem, stejně jako se všemi sousedními státy, jsme ohledně maximálního omezení migrace v kontaktu. A budeme v tom pokračovat i s novým německým kancléřem, jakmile se ujme úřadu,“ sdělila mluvčí Fialova kabinetu Lucie Ješátková.
Německé strany možné příští koalice, konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), se zatím nedokázaly shodnout v některých otázkách týkajících se migrace, která hrála před volbami zásadní roli. Podle předběžné dohody by měli být napříště na německých hranicích odmítáni i migranti, kteří chtějí požádat o azyl.
Postup musí být koordinován se sousedními zeměmi včetně Česka. CDU/CSU a SPD se ovšem následně nedokázaly shodnout na tom, zda je třeba sousedy o odmítnutí vstupu migrantům jen informovat, jak chtějí konzervativci, nebo je třeba mít i jejich souhlas.
Rakušan vlažný k návrhům německé SPD
Cílem jednání se sousedy je podle Bildu vytvořit „migrační alianci“ a dohodnout se na postupu při odmítání migrantů na německých hranicích. Merz si od dohod se sousedy slibuje, že překoná odpor SPD, a bude tak moci v koaličních jednáních kapitolu migrace zdárně uzavřít.
Podle Bildu mu s vyjednáváním pomáhá i dosavadní ministryně vnitra za SPD Nancy Faeserová. Na společné cestě do Jordánska jednala tento týden s rakouským ministrem vnitra Gerhardem Karnerem.
Migrace byla předmětem jednání i při nedávné schůzce Faeserové s českým ministrem vnitra Vítem Rakušanem v Berlíně. Rakušan po jednání řekl, že Česko považuje dohodu s Německem ohledně jeho plánu na odmítání migrantů na hranicích za možnou. Nevyloučil přitom, že by německé opatření mohlo vyvolat v Evropě dominový efekt.
Jeho postoj hodnotí tuzemská opozice jako moc vlažný. Zástupci opozičního ANO použili příklad Rakouska, které se vyjádřilo k německým plánům ostřeji.
Německo kvůli nelegální migraci kontroluje už od roku 2015 hranice s Rakouskem. V říjnu 2023 přibyly kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem. Loni v září se spolková policie objevila také na hranicích s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem, a kontroluje tak více či méně intenzivně celou pozemní hranici.
Německo je přitom členem schengenského prostoru, v němž by se podle pravidel nemělo na vnitřních hranicích vůbec kontrolovat. CDU/CSU a SPD se v koaličních jednáních už dohodly, že kontroly na všech pozemních hranicích zachovají.