Článek
Hlavním bodem jednání s Davutogluem bylo plnění dohody mezi EU a Tureckem, jež začala platit 20. března. Ankara se v ní zavázala přijmout zpět všechny migranty, kteří se z tureckého pobřeží dostanou na řecké ostrovy a nezískají posléze v Řecku azyl. Unie za pomoc při zvládání migrační krize Ankaře slíbila mimo jiné obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů Turecka s EU, zrušení vízové povinnosti pro Turky do konce června a finanční pomoc při zvládání migrační krize.
"Otázka zrušení víz je pro Turecko naprosto zásadní," řekl na tiskové konferenci Davutoglu a doplnil, že bez splnění této podmínky ze strany Evropské unie není možné dohodu naplňovat.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
"Znovu jsem požadovala, aby tu byly zóny, kde se přísněji dohlíží na dodržování příměří a kde lze zaručit dostatečnou míru bezpečí," uvedla po jednání k situaci na syrské straně hranic Merkelová.
Na tiskové konferenci se také snažila rozptýlit obavy, že se v Německu bude kvůli jisté závislosti na Turecku nyní potlačovat debata o lidských právech a svobodě tisku v této zemi. Podle ní to nehrozí a případy porušování práv se budou vždy řešit.
Návštěvu ve městě Gaizantep provázela velmi přísná bezpečnostní opatření a město blízko syrských hranic střežilo množství policistů v uniformách i v civilu, uvedla agentura Reuters. V pátek zasáhla raketa odpálená ze Sýrie blízké město Kilis a zabila dva lidi.
Obama postoj Merkelové ocenil
V Turecku je v současnosti přes 2,5 miliónu syrských uprchlíků a řada z nich hledá způsob, jak se dostat za lepším životem do Evropy. Ačkoli počet lidí, kteří zkoušejí dostat se před moře do Řecka v posledních týdnech oproti lednu a únoru výrazně klesl, migranti tuto cestu stále využívají. V posledních dnech podle Mezinárodní organizace pro migrace (IOM) do Řecka připlouvá v průměru 150 běženců.
V neděli Merkelová přivítá v Německu amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten ocenil „odvážný postoj” kancléřky při řešení migrační krize. [celá zpráva]