Hlavní obsah

Merkelová: Srbsko přijmeme do EU, jen když uzná Kosovo

Novinky,
Bělehrad

Německá kancléřka Angela Merkelová při své návštěvě Srbska vyjádřila podporu pro jeho vstup do EU. Podmínkou ale je, že normalizuje vztah s Kosovem, uvedla BBC. Srbsko německé požadavky odmítlo s tím, že jde o komplexní problém.

Článek

Tvrdý postoj skoro v duchu uznejte Kosovo, dostanete se do EU, předznamenávalo už vystoupení Merkelové v Chorvatsku, kde v pondělí řekla: „Chcete-li k nám přisednout u stolu, musíte něco udělat na oplátku. Jedna z podmínek pro Srbsko se týká Kosova. Vztahy mezi těmito státy se musejí normalizovat.“

V úterý pak v Bělehradě prohlásila: „Jestliže chce získat Srbsko status kandidátské země, mělo by obnovit dialog a dosáhnout v něm výsledků, umožnit misi Eulex, aby mohla pracovat ve všech oblastech Kosova a odstranit paralelní struktury a nevytvářet nové.“

Bělehrad stále neuznává samostatnost Kosova, které se jednostranně odtrhlo. V oblastech obývaných Srby působí srbské úřady a Srbsko se letos tvrdě postavilo proti tomu, že na hraničních přechodech mezi Srby obývanou částí Kosova a Srbskem byly kosovské síly.

Srbský ministr zahraničních věcí Vuk Jeremić vyjádřil podle bělehradského rádia B92 spokojenost, že Merkelová podporuje integraci Srbska do Evropy. Byla první hlavou státu z EU, která zemi navštívila po dopadení hledaného válečného zločince Ratka Mladiče. Na druhou stranu řekl, že naneštěstí se Bělehrad a Berlín neshodují ohledně Kosova, které Německo uznalo jako jedna z prvních zemí.

„Bělehrad není překvapen požadavky německé kancléřky. Daly se čekat z předchozích vzkazů, které jsme dostali, možná jen tvrdost požadavku zrušit paralelní instituce na severu Kosova je něco, co jsme nečekali,“ řekl B92 srbský velvyslanec v Německu Ivo Visković.

„Tento požadavek je něco, co srbské úřady rozhodně nemohou v tuto chvíli akceptovat. Oni určitým způsobem kalkulují a já se obávám, že si myslí, že uděláme vše kvůli kandidatuře a našemu přání vstoupit do Unie. Varovali jsme je, ale naneštěstí tvrdý postoj Německa přetrvává.“

Velvyslanec uvedl, že Berlínu opakovaně připomínal, že Západnímu Německu trvalo dvacet let, než navázal nějaké kontakty s Východním Německem, aniž by se navzájem tyto státy uznaly, a po Srbsku je požadováno, aby to udělalo ve dvou letech.

V létě se rozhořely nepokoje na severu Srbska a mise KFOR musela požádat o posily. Etničtí Srbové na severu Kosova zapálili kontrolní stanoviště na hranicích se Srbskem v Jarinje. Odmítají nově zavedené hraniční kontroly prováděné kosovskými Albánci. [celá zpráva]

Výběr článků

Načítám