Článek
Šéf státních železnic dostal od prezidenta tři dny na to, aby se postaral o nápravu, přednosta stanice jeden den.
Výbuch bomby, odpálené nejspíše sebevražedným atentátníkem ze severního Kavkazu minulý měsíc v příletové hale na letišti Domodědovo, zabil 36 lidí a více než stovku dalších zranil. Na prezidentův pokyn pak musela opustit své posty řada funkcionářů, kteří za bezpečnost v dopravě měli odpovídat. Terčem krvavých teroristických útoků se v minulosti stala i železnice a metro.
"Kde je policie? Jak se provádějí kontroly? V hale nikdo není," vytkl prezident přednostovi stanice, podle kterého nádraží hlídá 64 bezpečnostních kamer, tři kontrolní stanoviště, čtyři strážníci a jeden tajný agent v civilu. Na strážnici samotné však Medvěděv zastihl jediného policistu, který po dotazu, kde se jsou jeho kolegové, je začal zoufale obvolávat, ale kloudnou odpověď poskytnout nedokázal. Policisty prezident nenašel ani na perónu.
"Hodnocení za zajištění bezpečnosti je neuspokojivé," oznámkoval nakonec prezident situaci na nádraží, kam ho provázeli i generální prokurátor, ministr vnitra a šéf tajné služby - a taky hned na místě dostali úkoly ke sjednání nápravy. Strážci mají napříště nádraží hlídat, a ne "někde bloumat a popíjet čaj".
Ještě dříve než nádraží se terčem Medvěděvovy kontroly stala stanice metra poblíž Kremlu, kde prezidentovi a jeho doprovodu předvedli bezpečnostní zařízení. Podle reportérů však šlo o "Potěmkinovu vesnici", protože vzápětí po prezidentově odchodu se poroučela i obsluha bezpečnostního zařízení. Tím je zatím vybavena jediná z více než 180 zastávek moskevské podzemky.