Článek
„Na ‚pocity Japonců‘ ohledně tzv. severních území kašleme. Nejedná se o ‚sporná území‘, ale o území Ruska. A ti ze samurajů, kteří se cítí obzvlášť smutní, mohou ukončit svůj život tradičním japonským způsobem, spácháním seppuku. Pokud se ovšem odváží,“ uvedl Medvěděv v příspěvku v ruštině na ruské síti VKontaktě a v angličtině na síti X. Doprovodil je dobovým vyobrazením japonské rituální sebevraždy, při které si muž vkleče prořízne břicho, načež mu pobočník usekne hlavu, aby zkrátil jeho utrpení.
„Jistě, (Japonci) se cítí mnohem lépe, když v zapomnění na Hirošimu a Nagasaki líbají Američany,“ vyštěkl do prázdna s referencí na dvě Američany shozené atomové bomby na japonská města během druhé světové války v roce 1945.
Medvěděv tímto slovním útokem reagoval na slova japonského premiéra Kišidy, který podle listu The Moscow Times v úterý uvedl, že Tokio je i „nadále odhodláno“ podepsat mírovou smlouvu, která by vyřešila územní spor o Kurilské ostrovy, které si Japonsko nárokuje. Konkrétně jde o Kunašir, Iturup, Šikotan a Habomajské ostrovy.
Japan’s Prime Minister Kishinda has once again spoken in favour of a peace treaty with Russia. Surely, on condition of discussing the Kurils and maintaining the sanctions.
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) January 30, 2024
Well, nobody’s against the peace treaty on the understanding that:
1. The “territorial question” is closed… pic.twitter.com/nC52MzyEU9
„Japonský premiér Kišida se opět vyslovil pro mírovou smlouvu s Ruskem. Jistě, pod podmínkou projednání Kuril a zachování sankcí,“ uvedl Medvěděv.
Kišida totiž ve stejném projevu uvedl, že japonská podpora Ukrajiny nepoleví a že sankce proti Rusku „nezakolísají“.
Dohoda? Klidně, ale za našich podmínek
Bývalý ruský prezident ale s podepsáním smlouvy problém nemá. Musí ale podle něj být v souladu s „ruskou ústavou“, čím má na mysli, že všechny sporné ostrovy se stanou ruským územím.
Medvěděv jako další podmínku uvedl, že se sporné Kurilské ostrovy budou aktivně strategicky rozvíjet a že na nich Rusko rozmístí „nové zbraně“.
Kurilské ostrovy je vulkanické souostroví 56 ostrovů, které územně skutečně patří Rusku. Problém je ale v tom, že Rusko jako Kurilské ostrovy považuje celý pás ostrovů mezi Kamčatkou a ostrovem Hokkaidó, zatímco Japonsko do nich zmíněné ostrovy nezahrnuje a považuje je za území přidružené ostrovu Hokkaidó s tím, že je nazývají Severní teritoria.
Rusko jako své argumenty nejčastěji uvádí, že původní obyvatelé ostrovů jsou Ainové, kteří z antropologického hlediska nemají s Japonci co dělat. Kurily měli navíc také pojmenovat ruští mořeplavci s tím, že Vladimir Atlasov měl být ten první, kdo je v roce 1697 objevil.
Ze strategického hlediska je ovšem jasné, že Rusku jde především o to, aby v případě postoupení ostrovů Japonsku na nich nemohly Spojené státy, popřípadě další nepřátelé Moskvy, postavit vojenské základny nebo rozmístit zbraně.
Japonsko naopak říká, že se Kurilské ostrovy dostaly pod japonskou jurisdikci na přelomu 16. a 17. století, kdežto Rusové se na ostrovech objevili až v 18. století.
Na sporných ostrovech navíc žije pouze zhruba 20 tisíc Rusů, píše agentura Reuters.