Článek
Mayová bude den před středečním unijním summitem jednat nejprve s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a poté s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Z Paříže zněla v posledních dnech slova naznačující, že Londýn bude muset přijít se slibem konkrétního řešení, aby se dočkal souhlasu s dalším odkladem brexitu.
Mayová požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června, šéf unijních summitů však podle médií považuje za lepší možnost flexibilního prodloužení termínu odchodu o rok. Na odkladu se musí jednomyslně shodnout lídři 27 unijních zemí, kteří se sejdou ve středu v Bruselu.
O summitu se budou úterý v Lucemburku zabývat ministři unijních zemí odpovědní za evropskou problematiku.
Pokračují jednání toryů a labouristů
Spolupracovníci Mayové mají v úterý na programu pokračování rozhovorů se zástupci opozičních labouristů, kteří požadují, aby se Británie zavázala k uzavření celní unie s evropským blokem. Na tuto možnost však dosud premiérka a její vyjednavači odmítali přistoupit a podle zdrojů britských médií jednání zatím patovou situaci příliš neposunula.
Parlament v pondělí večer schválil zákon umožňující poslancům ovlivnit podobu premiérčiny žádosti o odklad brexitu. Zákon, jehož cílem je za všech okolností zabránit pátečnímu neuspořádanému odchodu z EU, by měl Mayovou přimět, aby přistoupila na jakýkoli odklad, jejž jí případně ve středu nabídne Evropská rada.
Vláda na základě těsně schváleného předpisu hodlá v úterý vyhlásit v Dolní sněmovně devadesátiminutovou debatu o odkladu brexitu.