Článek
Mayová čelí snaze konzervativců odvolat ji z postu šéfky strany i z postu premiérky. Uvedl to list The Guardian s dovoláním na nejmenovaný zdroj, jehož informace se dříve vždy potvrdily. Uváděl, že nedůvěru jí písmeně vyjádřilo už 48 lidí. To je dost podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu. Hlasování o nedůvěře se podle stranických pravidel musí uskutečnit v případě, že o to požádá 15 procent konzervativních poslanců.
Za snahou vyvolat hlasování o nedůvěře stojí vlivný člen Konzervativní strany a zastánce tvrdého brexitu Jacob Rees-Mogg. K napsání výše zmíněného dopisu se veřejně přihlásilo 20 konzervativních poslanců včetně Reese-Mogga. Poslanci ale svůj požadavek hlasovat o nedůvěře nemusí oznamovat veřejně.
Nespokojenci s Mayovou musejí pro její sesazení získat podporu většiny z aktuálních 315 konzervativních poslanců. List The Daily Telegraph uvedl jako možné datum hlasování 20. listopad. O tom, že se rozhodování o osudu Mayové skutečně blíží, svědčí i informace televize SkyNews. Sdělila, že všichni vládní předáci, kteří mají v parlamentu na starosti dodržování stranické disciplíny, byli vyzváni, aby svůj dnešní program zrušili a vrátili se do Londýna.
Britská premiérka je pod stále větším tlakem, protože Michael Gove odmítl přijmout post nového vyjednavače o vystoupení z EU. Gove odmítl pozici kvůli tomu, že mu Mayová nedovolila dohodu předjednat, uvedla BBC. Bývalý vyjednavač Dominic Raab, který tento týden odstoupil, řekl, že v návrhu dohody jsou „fatální chyby“. Mayová ale BBC řekla, že je skutečně přesvědčena, že „je to opravdu nejlepší dohoda pro Británii“.
Za příšerný označil návrh rozlukové dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím někdejší britský ministr pro brexit David Davis, kterého nahradil Raab. Očekává, že v parlamentu bude dohoda odmítnuta, takže premiérka bude muset přijít s alternativou.
„Tohle nesplňuje požadavky lidí, pro tohle nehlasovali, nesplňuje to ani podmínky manifestu konzervativců,” prohlásil Davis. Premiérku odmítl kritizovat, ale uvedl, že nesouhlasí s jejím tvrzením, že na výběr jsou jen její dohoda, nebo žádná dohoda.
Mayová ale v pátek v éteru vyloučila, že by mohli konzervativní poslanci hlasovat o dohodě podle svého uvážení. Podle ní je tu kolektivní odpovědnost. Dodala, že zatím má podporu severoirských unionistů, na níž je její kabinet závislý.
Unconfirmed and from a single (always previously reliable) source - but hearing that the 48 letters are in and Downing Street are preparing for a no confidence motion in Theresa May as Conservative leader...
— Jonathan Isaby (@isaby) 16. listopadu 2018
Ministři pro brexit padají jako mouchy
Davis působil jako ministr pro vystoupení Británie z EU do července 2018, kdy rezignoval spolu s tehdejším britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Oba nesouhlasili s takzvaným plánem z Chequers, ve kterém Mayová stanovila zachování více obchodních vazeb na EU a především volný pohyb zboží. Označili jej za příliš měkký.
Poté, co se Británie a Brusel tento týden domluvily na podobě návrhu dohody o brexitu [celá zpráva], odstoupil Dominic Raab a ministryně práce a sociálních věcí Ester McVeyová. [celá zpráva]