Článek
USA v minulých dnech pohrozily, že uskuteční úder proti Sýrii, který by měl být trestem za údajný chemický útok syrské armády v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku.
„Shodli se na tom, že použití chemických zbraní nesmí zůstat bez povšimnutí a že je nutné Asadovu režimu zabránit v dalším použití chemických zbraní,” uvedl úřad Mayové. „Dohodli se pokračovat v úzké spolupráci na přípravě mezinárodní odpovědi,” dodal úřad.
Ministři se dohodli „na potřebě přijmout v Sýrii opatření, aby už nedošlo k dalšímu použití chemických zbraní”, uvedl v prohlášení Downing Street. Server BBC napsal, že podle ministrů je velmi pravděpodobné, že za chemický útok je zodpovědný Asadův režim.
Více bombardování znamená více zabíjení
„V tomto okamžiku ale nebylo přijato žádné rozhodnutí, pokud jde o povahu jakékoliv vojenské akce,” uvedl ministr dopravy Jo Johnson.
Některé zdroje uvádějí, že premiérka Mayová je připravena rozhodnout o vojenském opatření proti režimu Asada bez předchozího souhlasu parlamentu.
S účastí v případné vojenské intervenci nesouhlasí šéf britských labouristů Jeremy Corbyn. „Více bombardování znamená více zabíjení. Další válka životy nezachrání a zplodí to jen další válku,” řekl Corbyn.
Německo a Itálie podporu útoku odmítly. [celá zpráva]
Trump ve čtvrtek jednal o situaci v Sýrii se svými bezpečnostními poradci, žádné rozhodnutí ohledně případného úderu na tuto zemi ale zatím neučinil. Trump měl podle Bílého domu ve čtvrtek vedle Mayové hovořit ještě s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.