Článek
Šest tisíc shromážděných vyšlo po třídě Pabla Picassa, většina lidí byla také oděna v bílém a někteří nesli transparenty s nápisy „Není spravedlnosti, není míru“, „Všichni nenávidí policii“ nebo „Už nikdy více“, popsal list Le Monde.paris
„Je třeba, aby celý svět viděl, že když pochodujeme za Nahela, pochodujeme za všechny, kteří u sebe neměli kameru,“ prohlásila matka zastřeleného oděná v bílém tričku s nápisem Spravedlnost pro Nahela.
Mezi tisíci shromážděnými v průvodu byli i vysoce postavení politici, například šéf levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Manuel Bompard nebo šéfka strany Evropa Ekologie - Zelení (EELV) Marine Tondelierová.
Ačkoliv průvod začal jako pietní akce, krátce po čtvrté hodině odpoledne se skupiny demonstrantů na náměstí Nelsona Mandely střetly s pořádkovými silami a v půl šesté už na místě zasahoval intervenční policejní tým, napsal list Le Monde. Nedaleko policejní stanice v Nanterre následně shořelo několik aut a policisté pálili slzný plyn do řad protestujících, kteří nazpátek posílali ohňostroje.
Mladík přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení vozu. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž, který má severoafrické kořeny, zranění krátce poté podlehl. Francie v reakci na jeho smrt zažila dvě noci násilných protestů.
Nedlouho před začátkem „bílého průvodu“ Nahelova matka hovořila s francouzskými novináři. „Můj život, mé srdce mi bylo ukradeno. Chybí mi, je to tak bolestivé,“ řekla Mounia.
Ministr vnitra Gérald Darmanin řekl stanici BFM TV, že na bezpečnost v Paříži ve čtvrtek dohlíželo 5000 policistů, ve zbytku Francie jich bude rozmístěných dalších 35 tisíc. Stanice BBC uvedla, že v pohotovosti byly také zvláštní jednotky francouzské policie.