Článek
„V důsledku extrémních teplotních výkyvů ve vnitrozemí Španělska došlo k anomálním oscilacím ve vedení velmi vysokého napětí (400 kilovoltů),“ uvedla společnost REN podle britské stanice BBC. Portugalská firma rovněž uvedla, že přerušení dodávek elektřiny v zemi bylo důsledkem „poruchy ve španělské elektrické síti“, Madrid ale zatím nereagoval.
Španělský provozovatel rozvodné sítě Red Eléctrica uvedl, že obnovení dodávek energie v celé zemi by mohlo trvat „až deset“ hodin, a označil to za bezprecedentní incident. Později společnost oznámila, že dodávky proudu již byly obnoveny „v několika oblastech na severu, jihu a západě (Pyrenejského) poloostrova“.
Podle prohlášení premiéra Pedra Sáncheze se podařilo připojit k síti některé zdroje, například vodní elektrárny. Daří se také obnovovat odběr elektřiny z Maroka a Francie. Příčina výpadku však podle něj ještě není známa.
„Používejte telefony zodpovědně, protože pro telekomunikace je tato situace kritická,“ nabádal španělský premiér. Podle něj zatím neexistuje přesvědčivé vysvětlení příčin výpadku.
Situace v Portugalsku, které se nemůže spolehnout na dodávky ze zahraničí, je komplikovanější. Zatím se podařilo připojit do sítě jednu tepelnou a vodní elektrárnu. Dodávky elektřiny dostanou jako první prioritní odběratelé, například nemocnice nebo letiště a železnice, uvedla společnost REM.
Místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová španělské stanici Radio 5 už dříve řekla, že nic nenasvědčuje tomu, že by masový výpadek elektřiny byl důsledkem úmyslného činu, jako je sabotáž nebo kybernetický útok.
Předseda Evropské rady António Costa oznámil, že je v kontaktu se španělským premiérem Sánchezem i portugalským předsedou vlády Luísem Montenegrem – provozovatelé sítí v obou zemích podle něj „pracují na nalezení příčiny a obnovení dodávek elektřiny“. I on se vyjádřil v tom smyslu, že zřejmě nešlo o úmyslný útok.
U nás něco takového nehrozí, říká energetik
Podle energetického analytika společnosti ENA Jiřího Gavora pravděpodobně došlo k výboji a poruše klíčového vedení.
Velmi vysoké napětí funguje podle něj díky dostatečné izolaci úchytů vodičů a dostatečné vzdálenosti mezi vodiči, aby nedocházelo k výboji.

Výpadek proudu zastavil na Pyrenejském poloostrově vlaky.
„Zřejmě se v důsledku veder a chvění vzduchu snížil izolační odpor a došlo k výboji. Jiné vysvětlení mě u těchto atmosférických jevů nenapadá,“ řekl Novinkám.
V Česku takový jev podle něj nehrozí. „V našich podmínkách to nepřichází v úvahu. Nedovedu si představit, že by u nás byla taková vedra a chvění vzduchu,“ dodal.
Odložili tenisový turnaj i předvolební debatu
Portugalská média informovala, že televizní debata mezi tamním premiérem Luísem Montenegrem a jeho rivalem Pedrem Nuno Santosem před parlamentními volbami, které se mají konat příští měsíc, byla kvůli blackoutu odložena.
Rozsáhlý výpadek v pondělí přerušil také tenisový turnaj v Madridu. Než nastal, stihly se dohrát dva zápasy dvouhry žen. Rozehráno zůstalo jedno utkání mužů.
Výpadek proudu zastavil mimo jiné metro, semafory, provoz na železnicích a letištích ale i v rafineriích. V Madridu u vlakové stanice ve čtvrti Chamartín se tvořily fronty na taxi.