Hlavní obsah

Blackout na Pyrenejském poloostrově způsobil vzácný meteorologický jev

4:25
4:25

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Výpadek proudu na Pyrenejském poloostrově byl způsoben vzácným meteorologickým jevem ve španělském vnitrozemí, uvedla portugalská společnost REN. K výpadku přispěly „extrémní teplotní výkyvy ve Španělsku“, sdělila REN. Španělský premiér ale uvedl, že příčina výpadku ještě není známa. Obě pyrenejské země mají výrazným způsobem propojenou elektrickou síť. Večer se podařilo zhruba ve dvou třetinách španělských regionů částečně obnovit dodávky elektřiny, plně se to podaří nejspíš až za deset hodin.

Chaos v Madridu po masivním výpadku prouduVideo: Reuters

Článek

„V důsledku extrémních teplotních výkyvů ve vnitrozemí Španělska došlo k anomálním oscilacím ve vedení velmi vysokého napětí (400 kilovoltů),“ uvedla společnost REN podle britské stanice BBC. Portugalská firma rovněž uvedla, že přerušení dodávek elektřiny v zemi bylo důsledkem „poruchy ve španělské elektrické síti“, Madrid ale zatím nereagoval.

Španělský provozovatel rozvodné sítě Red Eléctrica uvedl, že obnovení dodávek energie v celé zemi by mohlo trvat „až deset“ hodin, a označil to za bezprecedentní incident. Později společnost oznámila, že dodávky proudu již byly obnoveny „v několika oblastech na severu, jihu a západě (Pyrenejského) poloostrova“.

Podle prohlášení premiéra Pedra Sáncheze se podařilo připojit k síti některé zdroje, například vodní elektrárny. Daří se také obnovovat odběr elektřiny z Maroka a Francie. Příčina výpadku však podle něj ještě není známa.

„Používejte telefony zodpovědně, protože pro telekomunikace je tato situace kritická,“ nabádal španělský premiér. Podle něj zatím neexistuje přesvědčivé vysvětlení příčin výpadku.

Situace v Portugalsku, které se nemůže spolehnout na dodávky ze zahraničí, je komplikovanější. Zatím se podařilo připojit do sítě jednu tepelnou a vodní elektrárnu. Dodávky elektřiny dostanou jako první prioritní odběratelé, například nemocnice nebo letiště a železnice, uvedla společnost REM.

Místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová španělské stanici Radio 5 už dříve řekla, že nic nenasvědčuje tomu, že by masový výpadek elektřiny byl důsledkem úmyslného činu, jako je sabotáž nebo kybernetický útok.

Předseda Evropské rady António Costa oznámil, že je v kontaktu se španělským premiérem Sánchezem i portugalským předsedou vlády Luísem Montenegrem – provozovatelé sítí v obou zemích podle něj „pracují na nalezení příčiny a obnovení dodávek elektřiny“. I on se vyjádřil v tom smyslu, že zřejmě nešlo o úmyslný útok.

U nás něco takového nehrozí, říká energetik

Podle energetického analytika společnosti ENA Jiřího Gavora pravděpodobně došlo k výboji a poruše klíčového vedení.

Velmi vysoké napětí funguje podle něj díky dostatečné izolaci úchytů vodičů a dostatečné vzdálenosti mezi vodiči, aby nedocházelo k výboji.

Foto: Profimedia.cz

Výpadek proudu zastavil na Pyrenejském poloostrově vlaky.

„Zřejmě se v důsledku veder a chvění vzduchu snížil izolační odpor a došlo k výboji. Jiné vysvětlení mě u těchto atmosférických jevů nenapadá,“ řekl Novinkám.

V Česku takový jev podle něj nehrozí. „V našich podmínkách to nepřichází v úvahu. Nedovedu si představit, že by u nás byla taková vedra a chvění vzduchu,“ dodal.

Odložili tenisový turnaj i předvolební debatu

Portugalská média informovala, že televizní debata mezi tamním premiérem Luísem Montenegrem a jeho rivalem Pedrem Nuno Santosem před parlamentními volbami, které se mají konat příští měsíc, byla kvůli blackoutu odložena.

Rozsáhlý výpadek v pondělí přerušil také tenisový turnaj v Madridu. Než nastal, stihly se dohrát dva zápasy dvouhry žen. Rozehráno zůstalo jedno utkání mužů.

Výpadek proudu zastavil mimo jiné metro, semafory, provoz na železnicích a letištích ale i v rafineriích. V Madridu u vlakové stanice ve čtvrti Chamartín se tvořily fronty na taxi.

Související témata:

Výběr článků

Načítám