Hlavní obsah

Masivní bojkot obchodů v Chorvatsku. Lidé tak protestovali proti zdražování

2:38
2:38

Poslechněte si tento článek

Nákupní centra, obchody a benzinky v Chorvatsku byly tento pátek o poznání prázdnější než obvykle, a to kvůli jednodennímu bojkotu, k němuž se řada lidí připojila. Protestem reagovali na rostoucí ceny. „Za poslední tři roky vzrostly ceny potravin až o 34 procent. Ceny některých základních produktů se téměř zdvojnásobily,“ popsal důvody nespokojenosti web BalkanInsight.

Bojkot obchodů v ChorvatskuVideo: Reuters

Článek

V obchodech byl protest znát. Denní objem prodeje podle chorvatské daňové správy tento pátek oproti minulému pátku klesl o zhruba 50 procent, podotkla agentura AFP.

„Obchodníci nebudou finančně poškozeni, ale je to důležitý symbolický vzkaz, že by se mělo přestat se zdražováním,“ řekl agentuře agentuře Danko Horvat, barman ze Záhřebu, který se k bojkotu připojil.

„V práci se nudíme, provoz je opravdu pomalý a nemáme co dělat,“ popsala zase webu Balkan Insight pokladní v nákupním centru Interspar ve městě Osijek.

V Chorvatsku děsí turisty přemrštěné účty v restauracích

Evropa

Výzva k jednodenními bojkotu obchodů vznikla ve facebookové skupině s názvem „Haló, inspektore“. Občané neměli v obchodech ani u čerpací stanic nic kupovat.

Podporu akci vyjádřilo Evropské centrum pro ochranu spotřebitelů ECIP, sdružení na ochranu spotřebitelů, odbory, politické strany, a dokonce i ministři. Samotný premiér Andrej Plenkovič označil bojkot za „důležitou a jasně formulovanou zprávu od lidí, že sledují a porovnávají ceny“ v Chorvatsku a v sousedních zemích.

K reálným dopadům protestní akce jsou ale ekonomičtí experti skeptičtí. „Spotřebitelé se možná budou moci zorganizovat na jeden den a bojkotovat obchody. V tržně orientovaných ekonomikách však kolektivní spotřebitelské akce neměly na inflaci žádný dopad,“ řekl ekonomický analytik Damir Novotny agentuře Hina.

Další kritici poukazují na to, že na vysoké spotřebitelské ceny v Chorvatsku má vliv i výše daně z přidané hodnoty.

„Vyvstává otázka, zda může výrobce těstovin (v Chorvatsku) konkurovat výrobci těstovin v Itálii, když DPH na těstoviny v Itálii je dvě procenta a v Chorvatsku je to 25 procent. Kdo pak získá nejvíc?“ vzkázal Željko Kolar z opoziční sociální demokracie, podle nějž má velký podíl na nynější situaci vláda.

Pivo s sebou vozit nemusíte. Jaké jsou aktuální ceny potravin v Chorvatsku

Cestování
Foto: Profimedia.cz

Supermarket v Záhřebu během pátečního bojkotu

Výběr článků

Načítám