Článek
Fico zkouší opravdu vše, varuje před státním převratem organizovaným ze zahraničí, připravuje vyhoštění zahraničních aktérů údajného převratu, varuje před obsazením vládních budov opozičními aktivisty a při tom všem používá komunistické heslo „Republiku si rozvracet nedáme“.
Slováci se však nedali zastrašit a v pátek bylo na náměstích slovenských měst přes sto tisíc lidí, kteří požadovali odchod jeho vlády.
Má ještě většinu?
Pro Fica je však mnohem horší to, že se mu drolí podpora poslanců menších vládních stran a momentálně není jasné, zda mají strany jeho kabinetu - tedy Směr, Hlas a SNS - stále ve 150členném parlamentu většinu. Když začala koalice vládnout, bylo vládních poslanců 79, tato podpora má ale už trhliny.
Fico po masivních protestech hodlá vyhošťovat
Čtyři rebelující poslanci strany Hlas v čele se Samuelem Migaľem na Facebooku oznámili, že nebudou hlasovat s vládní koalicí. „Místo diskuse pozorujeme zvýšený zájem policejních a bezpečnostních složek o naše osoby,“ upozornili poslanci s tím, že jim ale jde stále o udržení vládní koalice.
Není zcela jasný ani postoj tří rebelujících poslanců Národní koalice v čele s Rudolfem Huliakem, kteří se do parlamentu dostali na kandidátce Slovenské národní strany. Zatím se vyslovili, že pád vlády nechtějí a Fica podporují.
Pokud by se tito poslanci od vlády odklonili, většinu by vláda ztratila.
Rozklad v přímém přenosu
Předseda opozičního Progresivního Slovenska Michal Šimečka na Facebooku uvedl, že Slovensko je svědkem rozkladu čtvrté Ficovy vlády v přímém přenosu. „Jediným řešením jsou předčasné volby,“ uvedl.
Slovenská opozice ale sama nemá sílu, aby se svými 71 mandáty v parlamentu vládě vyslovila nedůvěru.
Úterní mimořádné schůze parlamentu o vyslovení nedůvěry vládě se koaliční poslanci s největší pravděpodobností nezúčastní a schůze pak ani nezačne. Víc by potom mohla ukázat únorová řádná schůze parlamentu, která má však zredukovaný program na minimum, což je důkazem, že ani sama koalice nevěří ve stabilní a dlouhodobě udržitelnou většinu.
Politolog Radoslav Štefančík webu topky.sk řekl, že prezident Peter Pellegrini má podle ústavy pravomoc rozpustit parlament, pokud přes tři měsíce nebude funkční.
Podobná varování jako nyní Fico vypouštěl i před pádem své vlády v roce 2018. V zapomenutých dlažebních kostkách viděl úklady
Tlak se stupňuje
Ficův odchod požadovaly v pátek desetitisíce lidí při protestech a také přes 800 psychologů a psychiatrů podepsalo otevřený dopis, v němž premiéra vyzvali ke zvážení svého odchodu z politiky. Experti obvinili předsedu vlády, že šíří konspirace a lži a polarizuje slovenskou společnost. Psychiatři a psychologové konstatovali, že premiérova agresivita ve veřejném vystupování se zvýšila po květnovém atentátu na jeho osobu.
Ozvali se také učitelé a zaměstnanci ve školství. Přes 700 jich adresovalo Ficově vládě otevřený dopis, v němž upozorňují na ničivý vliv šíření nenávisti na děti a společnost. Studentské a mládežnické iniciativy vydaly společné prohlášení v němž označily Ficovu prosincovou cestu za ruským vůdcem Vladimirem Putinem a slovní útoky na studenty za symbol nebezpečného obratu v zemi.
Po návštěvě Fica v Moskvě a zpochybnění členství Slovenska v Evropské unii a NATO vyzvali bývalí ministři zahraničí a další diplomaté Ficovu vládu, aby přestala vytlačovat zemi z demokratického světa, ničit vztahy se spojenci a hazardovat s bezpečností země.