Článek
„Stávkový výbor a jeho podporovatelé neprokázali, že dosažení konsenzu a deeskalace situace je jejich upřímným cílem,“ napsala Markíza k ukončení jednání.
Dodala, že bude vždy prosazovat objektivitu, nestrannost, žurnalistiku založenou na faktech a bude stát na straně demokratických hodnot. Požadavky stávkového výboru jsou podle ní v souladu s názory vedení stanice.
Vedení televize také ohlásilo, že je „s okamžitou platností připraveno přijmout žádosti o ukončení pracovního poměru od zaměstnanců a zaměstnankyň, kteří nedokážou akceptovat etický rámec a profesionální standardy redakčních směrnic“.
Spory mezi redaktory a vedením televize vyvrcholily v květnu, kdy moderátor diskusního pořadu Na tělo Michal Kovačič v živém vysílání kromě jiného kritizoval vedení stanice, která patří do české investiční skupiny PPF. Markíza v reakci pozastavila vysílání zmíněného pořadu a také další relace, kterou rovněž moderoval Kovačič. Uvedla, že nehodlá ustupovat ultimátům ohledně své programové struktury a personálních otázek.
Kovačiče se zastaly desítky jeho kolegů a nespokojení zaměstnanci pak vyhlásili stávkovou pohotovost. Kromě jiného žádali, aby vedení televize slíbilo, že politická témata se vysílají objektivně a nestranně a že televize nebude nestandardně zasahovat do obsahu schválených reportáží.
Nespokojení redaktoři už dříve tvrdili, že nový šéf zpravodajství, český novinář Michal Kratochvíl, prosazuje menší důraz na politické zprávy a od redaktorů chce, aby se vyhýbali konfrontaci s vládními politiky.
Markíza od loňského nástupu nového slovenského kabinetu již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica čelí tlaku vládních politiků, Nejprve Fico označil Markízu a další tří redakce za nepřátelská média a neodpovídá jim na dotazy. Letos na jaře pak vládní politici přestali chodit do diskusního pořadu Markízy. Vláda také navrhla nový zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, jehož cílem je kromě jiného výměna nynějšího ředitele stanice. Opozice tvrdí, že chce vláda toto veřejnoprávní médium ovládnout.