Článek
Šestadvacetiletému studentovi medicíny bylo špatně už předtím, než nastoupil ve Frankfurtu do vlaku a vydal se do Hamburku. Jeho stav se zhoršoval každou minutou a špatně začalo být také jeho přítelkyni. Nakonec zavolal záchranku a oznámil, že se vrátil z Rwandy, kde přišel do styku s nakaženým virem marburg, píše web týdeníku Focus. V této africké zemi se virus šíří, Rwanda hlásí desítky nakažených a také první úmrtí.
V tu chvíli vypukly na hamburském nádraží manévry. Oba cestující byli okamžitě převezeni speciálním vozidlem pro převoz vysoce infekčních osob do Univerzitní nemocnice Hamburg-Eppendorf. Právě kvůli tomu byla uzavřena druhá kolej. Celá operace trvala asi do 17 hodin. Ostatní cestující, kterých bylo na dvě stovky, jsou monitorováni. Všichni se musejí podrobit testům. „Musíme zjistit, zda se cestující vůbec mohli nakazit v tak krátkém čase, který měli k dispozici,“ řekl mluvčí hamburských hasičů deníku Bild.
Odolnost vůči antibiotikům může do 25 let vést k 200 milionům úmrtí, varuje nová studie
Mladý muž měl příznaky podobné chřipce a bylo mu špatně, právě tak se virus projevuje. Horečku ale údajně neměl. Podobně na tom byla jeho přítelkyně. Výsledky série testů byly k dispozici až ve čtvrtek po půl dvanácté. Lékaři oznámili, že se ani jeden z nich nebezpečným virem nenakazil.
Oba ale zatím zůstanou na klinice na pozorování. Studenta budou lékaři hlídat po celých 21 dnů, tedy inkubační dobu. Zpočátku v nemocnici, později v izolaci doma pod dohledem lékařského zařízení.
Virus marburg je blízce příbuzný s virem ebola a je považován za ještě nebezpečnější. Úmrtnost na infekci je až 90 procent případů. Vyvolává hemoragickou horečku, která je doprovázena nevolností, zvracením, průjmem a vnitřním a vnějším krvácením. Infekce z člověka na člověka je možná kontaktem s tělesnými tekutinami. Vakcína proti viru zatím neexistuje.