Článek
Cvičení se účastní celkem 15 zemí a potrvá od 15. do 26. září ve vojenském prostoru Javoriv u polských hranic. Kromě vojáků Severoatlantické aliance se do manévrů zapojí také jednotky z Ázerbájdžánu, Moldavska a Gruzie.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Cvičení zahrnuje také ostrou střelbu a podle Pentagonu zvýší součinnost mezi Spojenými státy, Ukrajinou a dalšími účastnickými zeměmi. Mezi ně patří také Kanada, Španělsko a Lotyšsko.
„V současné době proti nám stojí protivník, který má jednu z nejsilnějších armád světa a také jaderné zbraně,” prohlásil na úvod manévrů ukrajinský důstojník Oleksandr Spivak s poukazem na Rusko.
Moskva proti manévrům už začátkem září oficiálně protestovala. „Cvičení svědčí o absolutní podpoře, kterou NATO poskytuje kyjevským neofašistickým a extremistickým silám včetně bojovníků Pravého sektoru,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.
V neděli ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej oznámil, že některé země Severoatlantické aliance začaly dodávat Ukrajině zbraně. Prohlásil také, že Moskva Kyjevu vyhrožovala jadernými zbraněmi. [celá zpráva]
Podle jeho slov na území Ukrajiny působí zhruba 3500 ruských vojáků a dalších 25 tisíc jich je na ruské straně poblíž ukrajinských hranic. Moskva odmítá, že by poslala své jednotky na Ukrajinu.
Sporadické boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou pokračují navzdory uzavřenému příměří. O víkendu střety probíhaly především v okolí doněckého letiště.
Ukrajina se zároveň připravuje k novému kolu rozhovorů mezi Kyjevem a povstalci, které by se měly uskutečnit tento týden. Dojednává se i další, po pátku a neděli už třetí výměna zajatců. Ukrajinská ústřední volební komise v pondělí také uzavírá přihlášky stran do říjnových parlamentních voleb.