Článek
Jak zjistil list Bild, mezitím se operace bezpečnostních složek přenesla do Švýcarska, když v kantonu Thurgau u Bodamského jezera byla zatčena jedna žena. Podle informací Bildu, který se odvolává na zasvěcené zdroje velmi blízké vyšetřování, jde o manželku obviněného 30letého muže, která tam žije.
Zatčení zaštítila prokuratura v Lausanne, která případ ve Švýcarsku vyšetřuje. Švýcaři však matku tříměsíčního kojence o den později propustili. Otec a syn jsou v současné době v podmínce za jiný trestný čin. V případě odsouzení jim hrozí až pět let vězení.
Umělá inteligence si vymyslela rozhovor se Schumacherem. Trest přišel záhy
„Předmětem řízení je pokus o vydírání v neprospěch rodiny bývalého závodníka Michaela Schumachera,“ potvrdil poprvé v pondělí Wolf-Tilman Baumert, vrchní prokurátor z Wuppertalu.
Chtěli 15 milionů eur
„Pachatelé tvrdili zaměstnancům rodiny, že mají k dispozici spisy, které by rodina nechtěla zveřejnit. Aby zabránili zveřejnění souborů na darknetu, požadovali pachatelé několikamilionovou platbu,“ sdělil Baumert.
Darknet je součást dark webu, což je označení systému webových stránek a dalších online produktů, které jsou běžnému uživateli zcela skryté a dostat se na ně dá jen se znalostí speciálního softwaru a po zaslání odkazu či přístupové údaje.
Podle informací Bildu požadovali vyděrači 15 milionů eur (373 mil. korun) „Jako důkaz, že soubory skutečně mají, vyděrači rodině poslali jednotlivé části údajně kompromitujících materiálů. Díky technickým opatřením bylo možné zjistit, že vyděrači jednali z Wuppertalu,“ potvrdil tamní vrchní návladní.
Odcizených osobních údajů prodávaných na darknetu přibylo
Tip od Švýcarů?
V den zatčení policie prohledala celkem osm nemovitostí ve Wuppertalu a Solingenu a také otcův druhý dům a pracoviště v Kostnici. Při razii zajistila nosiče dat, které se stále analyzují.
Rozhodující informaci německým úřadům zřejmě poskytli žalobci v Lausanne. „Německé složky zahájily vyšetřování jako první. Jeden z podezřelých má údajně svůj druhý domov a pracoviště poblíž německého příhraničního města Kostnice,“ poznamenal švýcarský list Blick.
Stále také není jasné, jak pachatelé data získali. Podle všeho však nešlo o hackerskou operaci, data vyděračům pravděpodobně vyzradila zatím neznámá osoba.
Vydírání není první
Není to poprvé, co se rodina Schumacherových stala terčem útoku zločinců. V červnu 2014 požadoval nejméně 60 tisíc švýcarských franků (1,56 mil. korun) zloděj od médií v Německu, Francii a Británii za lékařskou dokumentaci s informacemi o Schumacherově zdravotním stavu.
Schumacher upadl 29. prosince 2013 při lyžování s přáteli na neupraveném svahu ve francouzském středisku Méribel tak nešťastně, že narazil hlavou do skály. Stále není jasné, jaký je jeho aktuální zdravotní stav. Zůstává upoután na lůžko.
Francouzští vyšetřovatelé vystopovali IP adresu počítače, z něhož odešel e-mail nabízející Schumacherova akta různým médiím. „Patří jedné formě provozující helikoptérovou dopravu a sídlící poblíž Curychu,“ sdělila prokuratura ve francouzském Grenoblu, aniž firmu jmenovala.
List Dauphiné Libéré potvrdil, že firma převážela Schumachera z Grenoblu do švýcarského Lausanne, a obdržela tudíž kopii zdravotní dokumentace. Pachatele později kriminalisté zadrželi.
V roce 2017 odsoudil okresní soud v Reutlingenu 25letého muže k podmíněnému trestu 21 měsíců za vydírání. Od manželky Michaela Schumachera požadoval 900 tisíc eur (22, 4 mil, korun). Muž vyhrožoval, že by se mohlo stát dětem „něco hodně zlého“, připomněla stanice Westdeutscher Rundfunk.