Hlavní obsah

Máme lék na Bechtěrevovu nemoc, tvrdí Rusové

Rusko vyvinulo preparát, který označuje za první lék proti Bechtěrevově nemoci na světě, uvedl na svém webu list Kommersant s odvoláním na oznámení ruského ministerstva zdravotnictví. Petrohradský závod podle internetového listu Gazeta.ru zatím vyrobil první dávku nového léku, který se stane dostupným až po dalších procedurách v systému státních zakázek.

Foto: Profimedia.cz

Ruský neurolog Vladimir Bechtěrev

Článek

Monoklonální preparát BCD-180 dostal název Seniprutug. Klinické zkoušky BCD-180, kdy se srovnávala jeho účinnost s placebem, probíhaly už loni a účastnilo se jich 260 lidí. Preparát se podával lidem s aktivní ankylózující spondylitidou, jak se nemoc také označuje, u kterých nezabírala léčba nesteroidními antirevmatiky. Cílem bylo, aby se u 40 procent zlepšil stav. V případě, že dostali 7 mg na kilogram intravenózně v nultém, 12. a 36. týdnu, stav se zlepšil u 51,4 procenta z nich, pokud pět miligramů na kilogram, tak u 40,1 procenta. Zlepšení oproti pacientům ve skupině dostávající placebo bylo patrné už po 24 týdnech.

Jeden z tvůrců léku, rektor Pirogovovy lékařské univerzity Sergej Lukjanov, podle ministerstva tvrdí, že lék pomáhá úplně zastavit nemoc, nepotlačuje imunitu a není návykový. Stávající léky podle Lukjanova dokázaly potlačovat prudké projevy nemoci, která však dále postupovala.

Úřady podle ministra zdravotnictví Michaila Muraška zvažují zařazení nového preparátu mezi životně nezbytné léky, aby bylo možné regulovat jeho cenu a učinit jej dostupnějším. Ani deník, ani ministerstvo se konkrétněji nezmínily o ceně léku, který se má v ruských lékárnách prodávat jako roztok pod názvem Tribuvia.

Bechtěrevova nemoc? Bolest, která neustává

Zdraví

Návod k použití je sice na ruském internetu již dostupný, nepodařilo se však dopátrat, že by sám lék byl již v lékárnách. V Rusku je podle Kommersantu více než 400 000 pacientů s Bechtěrevovou nemocí, tři čtvrtiny jsou mladí muži.

Bechtěrevova nemoc je autoimunitní chronické kloubní zánětlivé onemocnění především obratlů. Projevuje se bolestmi a ztuhlostí páteře, která se postupně stává méně ohebnou. Příznaky se postupně zhoršují. Nemoc se častěji rozvíjí u lidí s dědičnými předpoklady, tedy u osob, které mají rizikový antigen HLA-B27, jen jeho přítomnost však nemoc nevyvolává. Osoba trpící tímto onemocněním bývá označována jako bechtěrevik. Nemoc trápila například českého spisovatele Karla Čapka.

Čekání na léky v Česku a Německu. Rozdíl je propastný

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám