Článek
„Běží vyšetřování (v kauze lodi Lifeline) a dokud se věc nevyjasní, Malta nemůže dovolit podobným subjektům, aby využívaly její přístavy, aby do nich vplouvaly, či z nich vyplouvaly,“ uvedla vláda v prohlášení.
Loď Lifeline stejnojmenné německé nevládní organizace před více než týdnem vzala u libyjských břehů na palubu 234 migrantů z Afriky a chtěla s nimi odjet jako obvykle do Itálie. Tamější ministr vnitra Matteo Salvini, který chce snížit masový příliv migrantů, ale posádce lodi předem vzkázal, že ji nepřijme, protože podle něj nevládní organizace nahrávají pašerákům lidí z Afriky.
Po čtyřdenním jednání loď Lifeline ve středu přijala Malta, která se dohodla s několika dalšími zeměmi EU, včetně Itálie, že jí s migranty z této lodi pomůžou. Maltská vláda loď Lifeline zabavila a zahájila vyšetřování. Podezírá kapitána plavidla, že porušil zákon, když nedbal pokynů italské pobřežní stráže, aby migranty nenaloďoval. Italové mu řekli, že pro ně přijede libyjská pobřežní stráž.
Salvini v rozhlase prohlásil, že nevládní organizace „Itálii uvidí jenom na pohlednici“. Rozhodnutí se podle něj netýká jenom přístupu do přístavů, ale také „zásobování pohonnými hmotami pro nevládní skupiny“. „Jak mi říkají italští vojáci a samotní Libyjci, nevládní organizace pomáhají převaděčům, ať vědomě nebo nevědomě,“ řekl Salvini. Dodal, že Itálie bude nadále „zachraňovat ty, kdo budou záchranu potřebovat“.