Článek
Ivanov své odmítnutí svěřit mandát k vytvoření vlády Zaevovi odůvodňuje tím, že vládní program vůdce opozice by ohrozil svrchovanost, nezávislosti a jednotu státu.
Neustoupil ani naléhání šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové, aby mandát Zaevovi dal.
S podporou makedonských Albánců
Zaev, jehož strana skončila ve volbách druhá, na rozdíl od bývalého premiéra a šéfa dosud vládnoucí strany VMRO-DPMNE Nikoly Gruevského při koaličním vyjednávání s albánskými stranami uspěl a zajistil si ve 120členném parlamentu podporu 67 poslanců.
Ke 49 zástupcům sociální demokracie se přidalo 18 zákonodárců tří stran makedonských Albánců — Demokratické unie pro integraci (DUI), hnutí Besa a Aliance pro Albánce.
Zaev totiž při koaličním vyjednávání akceptoval požadavky Albánců, k nimž patří kromě jiného albánština jako druhý úřední jazyk na celém území Makedonie nebo lepší zastoupení Albánců v nejvyšších funkcích.
Vítěz neobnovil koalici
VMRO-DPMNE vyhrála prosincové parlamentní volby ziskem 51 mandátů. Nepodařilo se jí však obnovit koalici s nejsilnější makedonskoalbánskou stranou DUI, která má deset poslanců. Gruevski totiž důrazně odmítl podmínky z takzvané tiranské platformy, kterou představitelé makedonských Albánců spolu dojednali v Tiraně za přispění albánského premiéra Ediho Ramy.
Podle VMRO-DPMNE by splnění těchto požadavků znamenalo „nové definování” státu, jeho rozdělení a zkázu.
Problémem také je, že s nástupem Zaevovy vlády by Gruevskému a řadě lidí v jeho blízkém okruhu hrozilo trestní stíhání. Albánci mezi svými podmínkami mají i pokračování činnosti speciální prokuratury, která má vyšetřit trestné činy ve vysokých kruzích, z nichž jsou podezřelí hlavně politici z VMRO-DPMNE včetně Gruevského.
Dohodu s Gruevským Zaev odmítl
Napětí kolem formování nové vlády postupně nebezpečně narostlo a z tábora kolem VMRO-DPMNE zazněly hlasy naznačující i možný násilný střet. Gruevski uplynulý víkend dokonce nabídl Zaevovi „bezvýhradnou” podporu jeho menšinovému kabinetu, pokud na podmínky albánských stran nepřistoupí. Předseda SDSM to ale rozhodně odmítl.
„Gruevski a jeho nejbližší spolupracovníci se budou zodpovídat za rozkrádání, zločiny, korupci, za osobní, profesionální a rodinné tragédie, které způsobili občanům Makedonie,” řekl.