Článek
V Budapešti získal starosta za liberály Gabor Demski, podporovaný vládními socialisty a liberály, 46 procent hlasů, zatímco jeho nezávislý protikandidát Istvan Tarlos podporovaný pravicovým Maďarským občanským svazem FIDESZ Viktora Orbána jen 41 procento. V hlavním městě přitom získala vládní koalice 49 procent a FIDESZ spolu s křesťanskými demokraty jen 38 procent.
Ve dvaceti župách na venkově ale křesťanští demokraté a FIDESZ získali 51 procent a vládní koalice jen 38 procent.
V roce 2002 zvítězila v komunálních volbách vládní koalice, která tehdy prosadila masivní růst mezd. Vládní strany získaly před čtyřmi lety 17 z 23 postů primátorů velkých měst a většinu v místních zastupitelstvech. Opozice označila komunální volby za formu referenda o Gyurcsányově vládě. "Pokud socialisté prohrají, bude to vyslovení nedůvěry vládě," tvrdil šéf opozice Viktor Orbán.
Politická krize v Maďarsku trvá
Volby se konaly ve stínu politické krize, kdy na veřejnost prosákly výroky premiéra i Ference Gyurcsányho, že před jarními parlamentními volbami voličům lhali o situaci v zemi.
Komunální volby však krizi neukončily. Po uzavření volebních místností vystoupil maďarský prezident László Sólyom a vyzval parlament, aby hlasoval o důvěře premiérovi Ferenci Gyurcsányovi.
"Jedině parlamentní většina může obnovit důvěru společnosti v demokracii," uvedl v projevu, který veřejnoprávní Maďarská televize odvysílala přesně v sedm hodin, kdy se po celé zemi uzavřeli hlasovací místnosti v komunálních volbách.
Podle prezidenta Gyurcsány použil nepřijatelné prostředky k tomu, aby zvítězil v dubnových parlamentních volbách. "Tím podkopal důvěru lidí v demokracii. Klič je v rukou parlamentní většiny. Pouze parlament může rozhodnout o osobě premiéra," řekl Sólyom.