Článek
„Tito lidé žijí v nejistotě. Nechápou, že je vyhostili, ale nemohou opustit území Maďarska. Pokud Srbsko nezmění svůj postoj a situace v zemích jejich původu se nezlepší, tito lidé tady pravděpodobně zůstanou,“ řekla Tímea Kovácsová z maďarské Helsinské komise.
Maďarsko vybudovalo na své jižní hranici bariéru. Zelenou hranici se Srbskem uzavřelo 15. září a v polovině října postupovalo podobně rovněž na zelené hranici s Chorvatskem.
Soud do 48 hodin
Vstup do země mimo oficiální hraniční přechody a poškození bariéry se od 15. září staly v Maďarsku trestným činem. Všichni, kdo se tohoto trestného činu dopustili, byli do osmačtyřiceti hodin postaveni před soud a vyhoštěni.
Maďarské orgány následně zkoumají bezpečnostní situaci v zemích, odkud migranti pocházejí. V případě Syřanů, Iráčanů a Afghánců je však soudy nemohou vrátit do země původu, protože nejde o země, které jsou považovány za bezpečné.
Chorvatsko uzavřelo přechod
Chorvatsko v noci na úterý začalo uzavírat hraniční přechod se Srbskem Berkasovo-Bapska. Část uprchlíků, kteří se na přechodu nahromadili, ale ještě nechalo projít. ČTK to sdělila Petra Quirke, koordinátorka českých dobrovolníků, kteří na tomto místě působí.
Do nového zimního tranzitního tábora v chorvatském městě Slavonski Brod zatím v úterý dorazil první vlak se zhruba tisícovkou uprchlíků, kteří přišli přes Srbsko.
TIP PRO VÁS
Aplikace s nejrychlejším přístupem na Seznam vás upozorní na e-maily a když najde něco navíc. Více o aplikaci Seznam.cz.