Článek
„Po likvidaci tábora v Idomeni jsem přešel přes Bulharsko, a tak jsem se dostal do Srbska. Už několik dnů čekám na vstup do Maďarska,“ řekl Právu Mohammed ze Sýrie.
Na srbské straně u obce Horgoš si migranti z Afghánistánu, Sýrie a Iráku postavili provizorní obydlí a stany.
„Nemáme zde sprchy ani toalety. Podmínky jsou zde hrozné,“ stěžuje si uprchlík Ahmad z Afghánistánu.
Mezi stany si hrají malé děti, které si ze stávající situace nic nedělají. Dobrovolnice Dětského fondu OSN (UNICEF) si s nimi hraje a věnuje se jim. Rodiče se snaží za provizorních podmínek uvařit oběd.
Lékařka pomáhá jako dobrovolnice
Maďarská lékařka pomáhá dětem alespoň přes plot.
„Jsem tady dobrovolně. Snažím se léčit děti, které v těchto podmínkách trpí nejvíc,“ říká doktorka Ildikó ze Szegedu a podává přes plot léky pro asi dvouleté dítě. Rodiče vysvětlují, že má průjem a celou noc nespalo.
Afghánec se snaží maďarským úředníkům vysvětlit, že jeho rodina je už v Německu. Přednost však mají rodiny s malými dětmi.
V této tranzitní zóně pouštějí do Maďarska jen 15 lidí denně. Požádají v Maďarsku o azyl a následně je úřady rozmístí do azylových táborů.
Ve většině zdejších středisek však panuje volný režim a migranti mnohdy na vyřízení své žádosti nečekají. Podle neoficiálních zdrojů mizí přes zelenou hranici do Rakouska a odtud dál do Německa.
Chtějí pochodovat na Budapešť
Na 300 migrantů se ve středu vzbouřilo ve sběrném táboře pro uprchlíky ve městě Kiskunhalas na jihu Maďarska. [celá zpráva]
Zvolený mluvčí migrantů vyzval shromážděné běžence, aby se vydali na pochod na Budapešť, bránily jim v tom ale stovky policistů, kteří byli na místo povoláni. Informoval o tom server delmagyar.hu bez zmínky o tom, že by došlo ke střetům.
Migranti si stěžují na životní podmínky v uzavřeném objektu a na příliš pomalé vyřizování jejich žádostí o azyl.