Článek
Šéf maďarského úřadu vlády Gergely Gulyás udělení politického azylu Romanowskému potvrdil v rozhovoru pro web mandiner.hu. Romanowski všechna obvinění odmítá a ve své žádosti o azyl uvedl, že v Polsku nemůže očekávat spravedlivý proces z důvodu politické angažovanosti některých soudců, kteří podle něho otevřeně podporují současného ministra spravedlnosti. „Dostal azyl v souladu s maďarskou a unijní legislativou,“ řekl Gulyás.
Polský Sejm letos zbavil Romanowského poslanecké imunity a v červenci byl zadržen. Poté ho však propustili, protože imunitu měl nadále jako člen Parlamentního shromáždění Rady Evropy. O tu přišel v říjnu a polský soud nařídil jeho vzetí do vazby.
Gulyás prohlásil, že po některých krocích vlády premiéra Donalda Tuska je v Polsku krize právního státu. „Polská vláda nerespektuje rozhodnutí polského ústavního soudu, nerespektuje imunitu, prezidentskou amnestii a používá nástroje trestního práva proti svým politickým rivalům,“ uvedl maďarský politik.
Azyl Gruevskému
V roce 2018 udělilo Maďarsko politický azyl bývalému předsedovi makedonské vlády Nikolovi Gruevskému. Bývalý premiér byl ve své zemi odsouzen ke dvěma letům vězení za zneužití pravomocí veřejného činitele v souvislosti s nákupem pancéřovaného automobilu v přepočtu za 15 milionů korun. Gruevski čelil i dalším obviněním z korupce, zneužití moci, volebních podvodů a ilegálních odposlechů opozice i občanských organizací.
Expremiér všechna obvinění odmítal a tvrdil, že se jedná o politické pronásledování. V čele makedonské vlády stál v letech 2006 až 2016 a měl velmi dobré vztahy s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.