Článek
List tvrdí, že maďarské úřady měly při udělení azylu vzít v potaz, že Gruevski se ve své zemi obával o život a makedonská policie mu nedokázala zajistit bezpečnost. „Makedonská vláda chce nedemokratickými kroky a na základě smyšlených důvodů omezit expremiéra na svobodě,“ napsal server.
Gruevski měl požádat o azyl 10. listopadu na maďarském velvyslanectví v Tiraně. Za další dva dny se měl dostat přes Černou Horu a Srbsko na území Maďarska.
Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање...
Zveřejnil(a) Nikola Gruevski dne Úterý 20. listopad 2018
Makedonské úřady vydaly minulé pondělí příkaz k zatčení Gruevského, protože 8. listopadu měl nastoupit k výkonu trestu ve vězení Shuto Orizar nedaleko Skopje. Začátkem října byl bývalý premiér odsouzen ke dvěma letům vězení za zneužití pravomocí veřejného činitele v souvislosti s nákupem pancéřovaného automobilu v přepočtu za 15 milionů korun.
Mnoho dalších obvinění
Gruevski čelí i dalším obviněním z korupce, zneužití moci, volebních podvodů a ilegálních odposlechů opozice i občanských organizací. Expremiér všechna obvinění odmítá a tvrdí, že se jedná o politické pronásledování. V čele makedonské vlády stál v letech 2006 až 2016.
Server 444.hu připomíná, že Gruevski má velmi dobré vztahy s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. „Rozumí si především ve výpadech proti americkému miliardáři Georgi Sorosovi. Výraz Stop Soros, který Orbánova administrativa s oblibou používá, pochází rovněž od makedonského expremiéra,“ napsal server.