Hlavní obsah

Maďarsko se v den návštěvy Netanjahua rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud

2:59
2:59

Poslechněte si tento článek

Maďarsko se ve středu rozhodlo opustit Mezinárodní trestí soud (ICC). Uvedlo to Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Předseda maďarské vlády Viktor Orbán ve středu přijme izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, kterého soud stíhá za válečné zločiny proti lidskosti v Gaze. Maďarský premiér vydání zatykače označil za drzé a cynické.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán

Článek

Natanjahu se ve středu v Maďarsku setká s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který ho do země pozval už v listopadu, krátce poté co ICC vydal jeho zatykač. Zároveň uvedl, že pokud přijede, rozhodnutí ICC nebude mít v Maďarsku žádný dosah.

Mezitím diplomatické zdroje uvnitř Maďarska sdělily RFE/RL, že se země rozhodla vystoupit z ICC, i když to nebylo možné bezprostředně oficiálně potvrdit.

Maďarsko je jako jeden ze 125 členských států ICC ze zákona povinno zatknout izraelského premiéra Benjamina Netanjahua po jeho příletu do Budapešti a převézt ho přímo do Haagu, aby čelil obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se podle soudu dopustil během války v Gaze.

Podle některých odborníků se svými návštěvami Netanjahu snaží snížit důvěryhodnost soudu. „Snaží se navštívit co nejvíce zemí, aby ukázal, že Mezinárodní trestní soud je papírový tygr a nemůže na něj vykonat zatykač,“ vysvětlil pro DW profesor mezinárodního trestního práva na Amsterdamské univerzitě, Mathias Holvoet.

ICC se při zatýkání spoléhá na státy EU

ICC nemá své vlastní policejní složky a při zadržování a předávání podezřelých spoléhají na justiční systémy svých členských států. I v tomto případě se soud spoléhá na Maďarsko jako členský stát EU. Pokud země nezatkne podezřelého, mohou soudci ICC zahájit tzv. řízení o nesplnění povinnosti, které může vyústit v postoupení věci například k Radě bezpečnosti OSN. Konkrétních sankcí je ale velmi málo.

Pravicový nacionalista Orbán se často dostává do sporu s EU, jako jediný politik většinou propaguje názory na opačném spektru než celé společenství. Dlouhodobě odmítá sankce proti Rusku. Neochota Budapešti prodlužovat sérii unijních sankcí proti Rusku v březnu vedla k intenzivnějším diskuzím mezi členskými státy o možnosti zbavit Maďarsko jeho hlasovacího práva v klíčových rozhodnutích v rámci EU.

Výběr článků

Načítám