Článek
Kromě posílení ostrahy plánuje Budapešť také bariéru s žiletkovým drátem na dalším úseku hranice s Chorvatskem.
„Čelíme masovému stěhování národů a invazi. Z Iráku, Sýrie, Afghánistánu a Libye mohou přijít milióny lidí,“ uvedl Orbán před poslanci.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Pustil se i do přístupu evropských mocností k otázce migrace. Narážel především na postoj německé kancléřky Angely Merkelové. „Evropa nechává dveře dokořán a ještě posílá pozvánky. Evropa je bohatá a slabá. To je nejhorší kombinace. Potřebujeme silnější Evropu.“
Konstatoval, že Evropa nedokáže své vnější hranice ochránit a uzavírá se stále větší množství hranic mezi jednotlivými evropskými státy. „Jedním z hlavních výdobytků Evropy byl přitom volný pohyb osob a zboží,“ upozornil.
Pomoc uprchlíkům v třetích zemích
Orbán opětovně vyzval ke společné ochraně jižní hranice Evropské unie. „Měli bychom vytvořit uprchlické tábory mimo Evropskou unii. Pomozme těm státům, kde je několik miliónů uprchlíků, kteří utíkají před válkou.“
Předseda maďarské vlády varoval před ekonomickými uprchlíky: „Brusel považuje za uprchlíka i toho, kdo je nelegálním ekonomickým přistěhovalcem. Krátkozraká evropská politika se obrátila proti vůli Evropanů. Nemůžeme dát práci všem. A vůbec není jisté, že chtějí pracovat.“
Narážel také na dvojí přístup: „Evropa požaduje od půl miliardy občanů dodržování zákonů, ale nedokáže donutit migranty ani k tomu, aby se registrovali.“
Do Maďarska od pátku do neděle dorazilo dalších víc než 19 tisíc migrantů. Orbánova vláda v pondělí zahájila v Libanonu a dalších blízkovýchodních zemích kampaň, která má běžence odradit od cesty přes Maďarsko. [celá zpráva]