Článek
Nákup nemovitostí na Slovensku je financovaný maďarskou Nadací pro zachování dědictví ve střední Evropě. Podle Investigativního centra Jána Kuciaka je zmíněná nadace pod kontrolou kuratoria, jehož členové jsou blízcí maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána.
Společnost Manevi SK podle deníku Korzár koupila už v minulosti budovy v centru Košic, zámek ve Velké Kamenici v Trebišovském okresu, dva měšťanské domy na náměstích v Levoči a Kežmarku i renesanční zámek v Betlanovcích v okresu Spišská Nová Ves.
Bývalý šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok v minulosti kritizoval Maďarsko, že o zmíněných nákupech nemovitostí na Slovensku neinformuje předem slovenskou stranu. „Napětí se vyvolává tím, že se o tom dovídáme z médií a účel těchto nákupů je nejasný,“ uvedl tehdy Korčok.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó tvrdí, že Maďarsko kupuje zmíněné nemovitosti pro diplomatické účely, nebo s cílem investovat a ke komerčním účelům. „Nevytvářejme zde konspirační teorie, nevytvářejme napětí, protože to není potřebné,“ řekl Szijjártó svému slovenskému kolegovi. Slovenská diplomacie připustila, že ve zmíněných případech stát nevyužil předkupní právo na tyto památky.
Politolog Michal Cirner upozornil, že nákup nemovitostí na Slovensku ze strany Maďarska je citlivá záležitost. „O Košice a jižní území jsme přišli po Vídeňské arbitráži (na základě arbitráže z 2. listopadu 1938 podstoupilo Československo značnou část území jižního a východního Slovenska Maďarskému království - pozn. red.). Košice se staly symbolem, když byly šest let součástí tehdejšího Maďarska a byly vlastně okupované. Dnes není potřebný příchod vojska, ale kupováním budov a pozemků v Košicích by se mohlo vytvořit zdání, že Košice patří spíše Maďarsku,“ konstatoval politolog.