Článek
Televize M1 informovala, že migranti nejčastěji protestují proti odebírání otisků prstů. Obávají se, že pokud jim vezmou otisky v Maďarsku, už je nepustí do Německa. Skupina asi 200 migrantů se proto dopoledne dostala do konfliktu s policií přímo na území tábora.
„Policie použila k nastolení pořádku slzný plyn. Policisté následně tuto skupinu migrantů oddělili od ostatních,“ uvedla televize.
Záchytný tábor v Röszke má kapacitu tisíc osob, ale v současnosti je zde přes 2000 migrantů. V úterý překročilo srbsko-maďarské hranice 2533 běženců.
Maďarsko zvažuje nasazení armády
Maďarská vláda zvažuje i nasazení armády, která by měla pomoci ochránit jižní hranice země a pomoci zvládnout masivní příliv uprchlíků, uvedl vládní mluvčí Zoltán Kovács. Přes srbsko-maďarskou hranici totiž proudí do Evropské unie stále větší množství migrantů.
Nasazení armády by musel schválit parlament. Ten by se podle dřívějších informací mohl sejít na mimořádné schůzi příští pátek, aby schválil zpřísnění paragrafů trestního zákona ohledně nelegální migrace.
Tvrdší postih by měl hrozit nejen za převaděčství, ale i samo nelegální překročení hranic by se mělo z přestupku stát trestným činem. Trestat by se mělo také poškozování nově postaveného plotu na hranicích se Srbskem. Za nelegální přechod hranic a poškození plotu by tak mohly hrozit až čtyři roky vězení. Zrychlit by se mělo i azylové řízení.
Země by měla do konce srpna dokončit 175 kilometrů dlouhý plot na hranicích se Srbskem. Právě proto příliv běženců zesílil. Migranti proudí do země ve dne i v noci. Hranice přecházejí většinou u obce Röszke, kde je kvůli železniční trati přerušena bariéra ze žiletkového drátu.
„Většina migrantů pochází ze Sýrie, Afghánistánu a Pákistánu,“ uvedl mluvčí policie Szabolcs Szenti.
Maďarsko letos zaznamenalo asi 130 tisíc migrantů, což je už teď zhruba třikrát více než v roce 2014. Většina sice požádá o azyl, ale pak rychle odchází do dalších zemí, jako je Německo nebo Švédsko.