Článek
„Hraniční přechody budou samozřejmě fungovat. Budou tam přísnější kontroly,“ řekl šéf diplomacie.
„Migranti budou mít možnost podávat žádosti o azyl na dvou místech na maďarsko-chorvatských hranicích,“ dodal Szijjartó.
Ministr zahraničí vyzvedl pomoc Visegrádské skupiny, která pomáhá vojáky a policisty při ochraně jižní hranice Maďarska.
Maďarský premiér Viktor Orbán o této možnosti mluvil na bruselském summitu se svým chorvatským kolegou, který s tímto řešením nesouhlasil. Orbán vyjádřil zklamání, že summit nepřijal rozhodnutí o ochraně vnější hranice Evropské unie.
Bariéra je dokončena
Šéf úřadu maďarské vlády János Lázár už ve čtvrtek oznámil, že výstavba bariéry na maďarsko-chorvatské hranici byla ukončena, ale s uzavřením hranice maďarská vláda počká na výsledky bruselského summitu Evropské unie.
Maďarsko v polovině září uzavřelo zelenou hranici se Srbskem. Vybudovalo zde dvojí zátaras ze žiletkového drátu a třímetrové drátěné bariéry. Počet migrantů přicházejících přes maďarsko-srbskou hranici klesl od té doby téměř na nulu. Jenže běženci si našli novou trasu přes Chorvatsko. Po překročení maďarské hranice jsou převáženi vlaky do obce Hegyeshalom u hranic s Rakouskem. Následně pokračují dál do Rakouska a Německa.
Přes 380 tisíc migrantů
Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács uvedl, že od začátku roku překročilo hranice Maďarska již více než 380 tisíc migrantů. „Tato situace je neudržitelná. Příliv migrantů by měl být zadržen už na řecko-turecké hranici,“ uvedl Kovács. Mluvčí připustil, že výstavba bariéry není nejlepším řešením, ale zatím neexistuje lepší.