Článek
Nouzový stav maďarská vláda původně vyhlásila kvůli pandemii covidu-19 a poté kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Od té doby jej pravidelně prodlužuje, naposledy se tak stalo v dubnu, připomněl deník.
Tímto způsobem tedy i Ukrajinci s cestovními pasy, jejichž platnost vypršela, mohou získat povolení k pobytu v zemi. Nařízení se ale netýká procedur při získání maďarského občanství, dodala Ukrajinska pravda.
Ukrajina v dubnu přestala poskytovat konzulární služby v zahraničí ukrajinským občanům v branném věku, aby je přiměla k návratu do vlasti. Tam jim ovšem hrozí povolání do armády, bojující už déle než dva roky ve válce rozpoutané Ruskem.
Maďarsko musí zaplatit pět miliard a penále, rozhodl soud EU
„Pokud si někdo myslí, že zatímco jeden bojuje daleko na frontě a riskuje život za tento stát a druhý zůstává v zahraničí, ale dostává služby od tohoto státu, pak takhle to nefunguje,“ uvedl tehdy ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na sociální síti X. Dodal, že pobyt v zahraničí nezbavuje občana jeho povinností vůči vlasti.
Bezprostředně po rozsáhlém vpádu ruských vojsk do země 24. února 2022 narukovalo mnoho Ukrajinců do armády dobrovolně bránit vlast. Ale po dvou letech války se před vojenskými středisky už fronty netvoří a řada mužů se bojům spíše snaží vyhnout.
Ani jedna strana konfliktu oficiálně své válečné ztráty nezveřejňuje, odhady ovšem hovoří o vysokých ztrátách na obou stranách frontové linie. Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko ve válce přišlo o více než o půl milionu mužů.
Vztahy mezi Kyjevem a Budapeští byly napjaté už před válkou. Po ruské invazi vláda premiéra Viktora Orbána odmítá poskytnout Kyjevu vojenskou pomoc a nadále udržuje vztahy s Moskvou.