Článek
Dohoda podle Szijjártóa otevře novou dimenzi energetické bezpečnosti Maďarska a pomůže zemi postoupit mnohem výše na světovém energetickém trhu. Uvedl to na tiskové konferenci s ázerbájdžánským šéfem diplomacie Ceyhunem Bayramovem.
Kaspické naleziště Šach Deniz je s to ročně poskytnout skoro 30 miliard metrů krychlových plynu a značná část z toho se vyváží do Evropy, dodal.
„Prakticky řečeno budeme mít vlastní zdroj, který pokryje velkou část naší poptávky,“ prohlásil maďarský ministr, podle kterého tento krok ochrání zemi před velkými výkyvy cen a nejistotami na energetickém trhu.
Maďarsko letos poprvé zakoupilo v Ázerbájdžánu 50 milionů metrů krychlových plynu a příští měsíc by Ázerbájdžán, Gruzie, Maďarsko a Rumunsko měly vytvořit společný podnik pro dovoz energetických surovin z oblasti Kaspického moře do střední Evropy, dodal.
Slovensko chce dovážet plyn z Ázerbájdžánu
Maďarská společnost MOL podle ministra investovala přibližně dvě miliardy dolarů (asi 45 miliard Kč) v Ázerbájdžánu, čímž se stala v zemi třetím největším spoluvlastníkem plynových nalezišť pod mořskou hladinou. MOL zde loni vytěžil pět milionů barelů ropy, což představovalo 15 procent celkové produkce skupiny MOL. Ta nyní jedná s ázerbájdžánským partnerem o zkapalněném zemním plynu.
Szijjártó pochválil spolupráci s Ázerbájdžánem, přičemž připomněl, že Budapešť sklidila hodně kritiky od evropských partnerů poté, co s Baku v roce 2010 zahájila strategickou spolupráci. Ti samí partneři podle ministra začali pokládat Ázerbájdžán za důležitou zemi až poté, co výrazně zvýšila těžbu plynu. V současnosti bez Ázerbájdžánu není Evropa schopna uspokojit poptávku dlouhodobě udržitelným způsobem, prohlásil. Přislíbil, že Maďarsko během půlročního předsednictví v Evropské unii, kterého se chopí 1. července, vyvine veškeré úsilí k posílení stability v regionu.
Postaráme se o to, aby EU přijímala vyvážené kroky a aby nerozdmýchala plameny, které by jinak mohly vyšlehnout, řekl v narážce na konflikty mezi Baku a Jerevanem. Dodal, že Maďarsko vyzvalo EU, aby poskytla Ázerbájdžánu stejnou sumu, jakou dala Arménii na odstranění min, tedy deset milionů dolarů (asi 226 milionů Kč).