Článek
Brooks patří k nejznámějším radikálním muslimským duchovním v Británii a tamní média ho v minulosti přezdívala „kazatel nenávisti”. V roce 2008 byl odsouzený k víc než čtyřem rokům vězení za financování terorismu a za rekrutování lidí pro boj proti britským a americkým vojákům v Iráku.
Maďarská policie ho zadržela v sobotu u obce Lőkösháza na hranicích s Rumunskem, kam jel se svým kolegou vlakem. Neměli u sebe platné doklady a Brooks se policistům údajně prokázal výtiskem koránu, uvedl britský Daily Mail.
Druhý z deportovaných je Simon Jonathan Keeler (44), který se měl také podílet na financování terorismu a byl za to v Británii odsouzen ke tři a půl roku vězení.
Na svobodu se oba muži dostali v roce 2009. Bez povolení nesměli deset let opustit Velkou Británii.
„Vrátím se”
Čtvrteční soud v Budapešti provázela mimořádná bezpečnostní opatření. Není jasné, kam skutečně dvojice mířila. Maďarská média spekulují, že se chtěli dostat přes Bulharsko a Turecko do Sýrie.
Keeler řekl soudkyni Evě Varhegyiové, že mířil do Turecka za příbuznými a že restrikce, které musel dodržovat v Londýně po propuštění z vězení, byly „příliš přísné”.
Brooks podle agentury AFP při dotazu soudkyně, jestli rozumí verdiktu, odpověděl maďarsky „igen” (ano). „Je škoda, že nezůstanete v Maďarsku déle, abyste se lépe naučil maďarsky,” reagovala soudkyně.
„Jednoho dne se vrátím, legálně,” odpověděl Brooks.
U soudu si také stěžoval na vězeňskou stravu v maďarské věznici a žádal, aby měl možnost si jídlo kupovat. K pití žádal minerálku místo vody z kohoutku.