Článek
Soudní stání, ve kterém chce žalující strana vysoudit celkem 1,24 miliardy dolarů (23,7 miliardy Kč), by se mělo konat 22. dubna.
Žalobu podala v únoru skupina 93 potomků a dědiců Maďarů, kteří přežili holokaust a žijí většinou v USA nebo v Izraeli. Žalující strana údajně po devíti letech rešerší tvrdí, že maďarská železnice půjčovala nacistům vozy a přitom "velmi dobře věděla", že budou použity na transport 437 000 Židů do Osvětimi mezi březnem a říjnem 1944.
MÁV agentuře MTI sdělila, že zatím nedostala žádné oficiální dokumenty; ty však již prý dostalo maďarské ministerstvo spravedlnosti. MÁV nyní hledá v USA právní zástupce, kteří ji budou u soudu zastupovat.
Maďarský režim Miklóse Horthyho, který vedl Maďarsko až do října 1944, nebyl přes spojenectví s Německem nijak vyhraněně antisemitský a Židy na svém území dlouho nepronásledoval. V druhé fázi války však na nátlak Německa, a zejména pak po německém obsazení země, nabralo pronásledování Židů značných rozměrů. Celkem zahynulo na 550 000 maďarských Židů, většina z nich ve vyhlazovacích táborech jako Osvětim. Desítky tisíc Židů však zahynuly přímo v Maďarsku, a to při hromadných popravách zastřelením nebo během pochodů smrti. Ve stejném období zahynulo také na 50 000 Romů.