Článek
Demonstrace před parlamentem trvala více než měsíc a začala po zveřejnění projevu premiéra Ference Gyurcsánye, v němž přiznal, že před volbami lhal v zájmu opětovného vítězství ve volbách. Náměstí bylo od soboty rozdělené na dvě části: v jedné se konala protivládní demonstrace a v druhé se měly konat oficiální oslavy za účasti desítek zahraničních delegací. Obě části náměstí byly rozděleny kovovým zábradlím a zátarasem vytvořeným ze zvětšených dobových fotografií.
Policie po půlnoci požádala demonstranty, aby umožnili pyrotechnickou prohlídku své části náměstí. "Několik stovek lidí nám v tom zabránilo, proto jsme museli náměstí vyklidit. U zadržených demonstrantů jsme našli kameny, nože a další předměty, které mohly sloužit k narušení veřejného pořádku," odůvodnil zákrok policie budapešťský velitel Péter Gergényi. Policie slíbila, že po ukončení oficiálních oslav, se demonstranti mohou na náměstí vrátit.
Podle odhadů policie bylo na náměstí před zákrokem asi tisíc demonstrantů, které policisté postupně vytlačili do okolních ulic. "Gyurcsányova diktatura se opět projevila terorem. Kdyby nás bylo sto tisíc, tak lehko si s námi neporadí," hodnotil situaci jeden z demonstrantů. Převážná část demonstrantů s oblibou opakuje, že jsou pokračovatelé revoluce 1956. "Tehdy Maďaři povstali proti lživé komunistické diktatuře. My děláme totéž. Revoluce pokračuje," říkají.