Článek
Macronova návštěva Kazachstánu a Uzbekistánu, kam se má přesunout ve čtvrtek, má za cíl rozšířit francouzský vliv v oblasti, která má silné vazby na Rusko a nyní se sbližuje také s Čínou, cituje Politico nejmenovaného představitele Elysejského paláce.
Jak Kazachstán, tak Uzbekistán jsou významnými dodavateli uranu do Evropy. Po loňském převratu v Nigeru, kdy moc v zemi převzala vojenská junta s příkladnými vazbami na Rusko, význam středoasijských států coby dodavatelů jaderného paliva ještě vzrostl. Niger dosud zajišťoval 15 procent francouzských potřeb uranu, ale o spolehlivosti do budoucna panují pochybnosti, upozornil Politico. Ruská agentura RBK v této souvislosti uvádí, že nigerská junta v červenci oznámila pozastavení dodávek uranu do Francie.
„Niger vyvolává otázky, Rusko by mohlo vyvolat otázky v dlouhodobém horizontu, (pokud) EU uvalí sankce na jaderný sektor. Macronova návštěva Střední Asie pomáhá těmto obavám předcházet,“ uvedl Phuc-Vinh Nguyen, energetický expert z pařížského think tanku Jacques Delors Institute.
BREAKING:
— Megatron (@Megatron_ron) November 1, 2023
🇫🇷 🇰🇿 Macron in a visit to Kazakhstan to negotiate on uranium
Officially, he and Tokayev will discuss “the issues of strengthening trade, economic, investment and energy cooperation, as well as issues on the international and regional agenda.”
But Bloomberg wrote… pic.twitter.com/mYNxZgtyOP
Ruský jaderný sektor zatím nebyl cílem sankcí EU, ale členské země se od Moskvy nadále odvracejí. Množství uranu, které EU loni dovezla z Ruska, se oproti roku 2021 snížilo o šestnáct procent, zatímco dodávky z Kazachstánu o více než čtrnáct procent vzrostly.
Astana přitom opakovaně avizovala, že má v úmyslu stát se významným přispěvatelem na evropský jaderný trh.
Francouzská jaderná skupina Orano působí v Kazachstánu, kde od 90. let provozuje uranové doly, a v poslední době také v Uzbekistánu. Prezident Orano Claude Imauven je jedním z členů Macronovy delegace spolu s dalšími 14 francouzskými manažery, včetně Luca Remonta, šéfa francouzského energetického gigantu EDF, napsal web Politico.
Jeden z představitelů Elysejského paláce před cestou avizoval, že během Macronovy návštěvy ve Střední Asii budou oznámeny nové smlouvy a obchodní partnerství, mimo jiné v oblasti energetiky.
Kazachstán je světovou jedničkou v těžbě uranu už od roku 2009, podotýká RBK. Podle tohoto zdroje země v roce 2022 vytěžila 21,3 tisíce tun této suroviny, Uzbekistán 3,3 tisíce tun, zatímco Rusko 2,5 tisíce tun, Niger 2 tisíce tun a Čína 1,7 tisíce tun.