Článek
Podle deníku Le Monde bude nový rok pro Macrona plný nejistoty a složitých výzev, a to od samého začátku. Prezident a jeho vláda budou dál čelit nárůstu cen energií, který si žádá masivní státní intervence, zatímco se i přes dosud mírnou zimu nad zemí vznáší obavy z nedostatku elektřiny. Napětí ve společnosti pak může umocnit představení nové verze důchodové reformy, plánované na 10. ledna.
„Tento rok bude rokem důchodové reformy, která má za cíl zajistit rovnováhu našeho systému,“ prohlásil v sobotu Macron. Zásadní změny včetně zvýšení důchodového věku na 65 let prosazuje Macron od příchodu do Elysejského paláce v roce 2017, plán však kvůli odporu opozice i odborů stále neuskutečnil. Nyní se očekávají nové stávky a demonstrace.
Macron trvá na tom, že Francouzi „musí pracovat déle“, uvedl však, že chce věk odchodu do důchodu posouvat postupně. Podle agentury Reuters v projevu ohlásil zavedení reformy do konce léta, pozici mu však komplikuje ztráta většiny v parlamentu v důsledku letošních voleb.
Přejete si zázraky? Příští rok zvítězíme, povzbudil Ukrajince Zelenskyj
Francouzský prezident v sobotu také ujišťoval, že ceny energií zůstanou zastropované a že na obávané výpadky proudu nemusí dojít. „Když budeme dál šetřit s energií a budeme dál vracet do provozu naše jaderné reaktory, podaří se to,“ řekl.
Pokud jde o válku Ruska proti Ukrajině, jež energetickou krizi spustila, zdůraznil Macron odhodlání dál podporovat napadenou zemi. „V roce, který začíná, budeme bez výjimky stát při vás,“ vzkázal Ukrajincům. Francouzům zase popřál, aby rok 2023 prožili „v jednotné a solidární zemi, jak to jen jde“.