Hlavní obsah

Lukašenko už odhlasoval. Vězení nebo exil, to je demokratické právo volby, řekl

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko, který je v úřadu už 30 let, odhlasoval v neděli v dalších - nijak napínavých - prezidentských volbách. Dobře naložený autoritářský vůdce řekl, že hlasoval „pro všechny“ a že je mu jedno, zda výsledky voleb Evropská unie uzná. Nechal se také slyšet, že jeho synové po něm prezidentský úřad převzít nechtějí.

Lukašenko volíVideo: Reuters

Článek

„Pokud se chcete zeptat pro koho, musím se vám upřímně přiznat - pro všechny!“ pronesl Lukašenko, než před kamerami vhodil svůj hlasovací lístek do schránky. Letitý prezident, který odhlasoval v Běloruské státní univerzitě tělesné kultury v Minsku, má oficiálně čtyři protikandidáty, nikdo však reálně nečeká, že by mohli uspět.

Později běloruský prezident také řekl, že je mu jedno, zda Evropská unie uzná volby v Bělorusku, nebo ne. „Zda tyto volby v Evropské unii uznáváte, nebo ne, to je otázkou vkusu. Je mi jedno, jestli uznáváte naše volby, nebo ne. Hlavní pro mě je, že Bělorusové tyto volby uznají a skončí klidně tak, jak začaly,“ řekl.

Bělorusové volí prezidenta, překvapení se nečeká

Evropa

Lukašenko v neděli reagoval také na dotaz reportéra BBC, jak lze volby nazvat demokratickými, když nejvýznamnější oponenti jsou buď ve vězení, nebo v exilu, píše Rádio Svoboda.

„Někteří jsou ve vězení, někteří v exilu a vy jste tady. To je právo volby. Je to demokratické,“ prohlásil běloruský vůdce a tvrdil, že nikdo nebyl ze země vyhnán a političtí vězni nejsou ve vězení umlčováni. „Vězení je pro ty, kdo porušili zákon,“ pronesl dále vládce země. Zároveň řekl, že pokud by požádali o milost, mohli by být propuštěni.

Foto: Evgenia Novozhenina, Reuters

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko volí.

Podle AFP Lukašenko, kterého někteří podezřívají, že chce předat moc jednomu ze svých tří synů, tyto zvěsti popřel. Jeho potomci to prý nechtějí dělat. „Není to práce pro ženu. Jsem zásadně proti tomu, aby tuto práci dělala žena. Žena nemůže být diktátor, ale máme dost mužů, kteří by mohli být vůdci,“ prohlásil dále.

Naposledy volili Bělorusové hlavu státu v roce 2020, kdy oficiální oznámený volební výsledek – 80 procent hlasů pro Lukašenka – vyvolal v zemi statisícové protesty. Do ulic vyšly statisíce lidí, opozice označila za skutečnou vítězku opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Režim následně pozatýkal množství lidí, řada dalších včetně Cihanouské uprchla do zahraničí. „Je to spíše něco jako rituál pro diktátory, když se znovu jmenují,“ komentovala nynější volby Cichanouská.

Volební místnosti se otevřely v 6:00 SEČ a uzavřou se v 18:00, ústřední volební komise se chystá vyhlásit předběžné výsledky v noci na pondělí.

Rusko neví, co po válce s Ukrajinou, tak pokukuje po Bělorusku

Válka na Ukrajině

Lukašenko hrozí Západu další migrační vlnou

Evropa

Výběr článků

Načítám