Článek
Zástupce náčelníka ukrajinského generálního štábu Oleksij Gromov 7. července informoval, že Bělorusko předalo Rusku kontrolu nad letištěm Pribytki v Gomelské oblasti. Na základně jsou od března dislokovány ruské systémy protivzdušné obrany S-400 a Pantsir S1 i balistické rakety Iskander.
Yesterday the Ukrainian MoD (Oleksiy Gromov) informed that Belarus had handed over the Prybytki Air Base to Russia. Moscow has maintained an S-400 battalion with some probable Pantsirs and Iskander at the base since March-April. pic.twitter.com/xC11Pxjerj
— Konrad Muzyka - Rochan Consulting (@konrad_muzyka) July 8, 2022
Běloruská nezávislá monitorovací organizace The Hajun Project v pondělí oznámila, že v noci ze soboty na neděli poprvé od 4. dubna působil v běloruském vzdušném prostoru ruský letoun včasné výstrahy kategorie AWACS pro monitorování a kontrolu vzdušného prostoru Berjev A-50. Organizace dodala, že běloruská vláda zavedla nová omezení provozu ve vzduchu u ukrajinských hranic, kde ruský stroj působil.
Russian A-50 AEW&C aircraft and fighters flew into the Belarusian airspace for the first time since April 4. No missile launches were recorded: Analysis of night aviation activity.
— Belarusian Hajun project (@MotolkoHelp) July 11, 2022
The Belarusian Hajun Project observed increased aviation activity over Belarus this night.
1/10 pic.twitter.com/tbIW0xsshG
Obojí podle ISW ukazuje na to, že se Lukašenko snaží poskytnout podporu ruské agresivní válce na Ukrajině; jde o reakci na rostoucí Putinův tlak na Lukašenka, aby se Bělorusko více angažovalo. ISW vyvozuje, že Lukašenko chce ruskému prezidentovi ukázat svou loajalitu, a přitom se vyhnout dopadům, jaké by mělo na jeho režim přímé zapojení běloruských vojáků.
Bělorusko bude možná bojovat o západ Ukrajiny, řekl Lukašenko
ISW připomíná, že by to mohlo ohrozit už i tak oslabený běloruský režim, který by nemusel přežít.