Článek
Bělorusko je hlavním spojencem Ruska v jeho nynější válce proti Ukrajině, zatímco Polsko patří mezi největší finanční i vojenské podporovatele napadené země. „Je nezbytné s Poláky hovořit. Nařídil jsem premiérovi, aby je kontaktoval,“ prohlásil Lukašenko podle běloruské tiskové agentury.
Podle Lukašenka polská vláda usiluje o eskalaci před parlamentními volbami, které v Polsku budou 15. října. Varšava údajně chce ukázat, že je dobře vyzbrojena a přezbrojena. Běloruský vůdce považuje za „málo pravděpodobné“, že by v příštích dvou měsících v postoji Varšavy nastaly významné změny, které by byly prospěšné pro obě strany.
Lukašenko však také zdůraznil, že je „otevřený spolupráci“, a obvinil USA, že prostřednictvím Polska vyvolávají napětí v regionu uprostřed konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem.
„Američané na Polsko vsadili. Ale Poláci nejsou hloupí lidé. Jsme příbuzní lidé, jsme Slované. Oni tomu všemu perfektně rozumí. Počkáme a uvidíme,“ dodal.
Chce být kamarád se Západem
Běloruský prezident by se ale rád přiblížil Západu obecně, a to včetně Evropské unie. „Nyní vyděláváme peníze především na Východě: v Rusku, Číně. Nesmíme však zavrhnout kontakty s technologicky vyspělým Západem. Jsou blízko, Evropská unie je naším sousedem,“ uvedl Lukašenko s tím, že i s těmito zeměmi by chtěl udržovat kontakt.
Varšava a EU už dříve obvinily autoritářský režim, že migranty využil jako hybridní zbraň v odplatě za sankce Evropské unie uvalené na režim Alexandra Lukašenka kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice. V poslední době rostou obavy, že by se běloruské úřady mohly pokusit migranty tlačit přes hranici jako v případě migrační krize z roku 2021.
V posledních týdnech se navíc poblíž hranic objevili ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny, která má podle polského premiéra Mateusze Morawieckého za cíl destabilizovat situaci na východním křídle NATO.