Článek
Novela zákona stanovuje, že policie bude mít právo použít zvláštní prostředky k zastavení pohybu dálkově řízeného zařízení ve vzduchu, ve vodě nebo na zemi, pokud ohrožuje veřejnou bezpečnost, život nebo zdraví osob, bezpečnost střežených objektů nebo kritickou infrastrukturu, píše lotyšská stanice s tím, že tato pravomoc se týká případů, kdy je „zařízení používáno nezákonně nebo existuje-li podezření na možný trestný čin“.
Lotyšská policie mohla dosud drony pouze sledovat a popřípadě identifikovat dráhu letu či výšku stroje. Zneškodnit je dříve nijak nemohla a musela vždy kontaktovat buď armádu, nebo příslušníky pohraniční stráže.
Stanice LSM zmiňuje dvě situace spojené s bezpilotními letouny. Na podzim loňského roku přeletěl dron z ruské strany hranice a zřítil se na území Lotyšska. Letos v lednu se pak dron objevil na přistávací dráže v Rize, což vedlo k odklonění tří letadel na jiná letiště.
Kromě Lotyšska proti bezpilotním letounů zakročilo také Rumunsko. Kvůli zastaralé legislativě dříve nemělo vůbec žádný zákon, na základě něhož by složky, včetně armády, mohly drony sestřelovat. Tamní parlament to ale změnil na konci února.