Článek
„Pokud chce Spojené království projednat alternativy ke stávající brexitové dohodě, musí je předložit do konce měsíce. Pokud se tak nestane, je po všem,” uvedl Rinne po setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži.
Dodal, že se s šéfem Elysejského paláce shodl, že britský návrh, „pokud existuje”, musí mít písemnou podobu a musí být předložen do konce měsíce. Unijní země by jej tak měly čas prostudovat do klíčového summitu 17. října.
Zdroj z kanceláře britského premiéra sdělil: „Budeme pokračovat v jednání a ve vhodné době předložíme návrhy.” Premiér Johnson dal najevo, že na summitu v půlce října mohlo být dosaženo dohody, zdůraznil však, že i bez dohody odejde Británie z EU 31. října, byť to zakazuje zákon přijatý britským parlamentem a podepsaný královnou. Johnson opakovaně mluví o alternativách, ale zatím žádné nezveřejnil.
Britská média připomínají, že zmíněnou jedenáctidenní lhůtu musejí ještě oficiálně schválit další členské státy. Finská média píší, že Rinne chce o termínu po telefonu jednat s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem i britským premiérem Borisem Johnsonem.
Pokud by členské státy finský návrh podpořily, Johnson by se patrně ocitl v časové tísni. Lhůta do 30. září by navíc byla problematická i proto, že by vypršela uprostřed výročního sjezdu Konzervativní strany. Konference konzervativců se uskuteční od 29. září do 2. října.