Článek
„Hlavním novoročním dárkem bylo to, že se střely Cirkon vydaly k pobřeží zemí NATO,“ napsal Medvěděv ve čtvrtek na Telegramu. Reagoval tím na tweet amerického velvyslanectví v Moskvě apelující na Rusy, kteří nesouhlasí s politikou Kremlu. Rusky psaná výzva s videem Medvěděva evidentně dopálila.
Doporučil proto armádě, aby fregaty se supermoderními hypersonickými střelami Cirkon rozmístila „někde v okruhu 100 mil (160 kilometrů) od amerického pobřeží a řeky Potomac“.
Tato válka vás není hodna, vzkázali ve videu Američané Rusům. Medvěděv zuří
100 mil činní dostřel Cirkonu a řeka Potomac protéká americkým hlavním městem Washingtonem. Medvěděv se o střelách Cirkon na Telegramu nezmiňuje náhodou. Rusko v úterý oficiálně poslalo do operační služby fregatu Admirál Gorškov, která je těmito střelami dovybavena. Uvedlo, že se vydá na plavbu Atlantským a Indickým oceánem a Středozemním mořem.
Hypersonické zbraně jsou vzhledem ke své rychlosti, která přesahuje pětinásobek rychlosti zvuku, vnímány jako způsob, jak získat převahu nad jakýmkoliv protivníkem. Klasická protivzdušná obrana před nimi spolehlivou ochranu nezaručí. Ve srovnání s mezikontinentálními balistickými střelami je u nich také obtížnější vypočítat, na jaký cíl míří. Západ těmito zbraněmi nedisponuje.
Cirkony jsou podle dřívějších prohlášení ruské armády schopny dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu do 1000 kilometrů můžou zasahovat námořní i pozemní cíle. Rusko má kromě cirkonů i další hypersonické balistické střely Kinžal, jež dokážou zasáhnout cíl vzdálený až 2 tisíce kilometrů.